Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 16:32 Bu haber 1428 kez okundu
 
Kütahya erken ölüyormuş
TÜİK’in yaptığı insan ömrüyle ilgili araştırmada, Kütahya’nın Türkiye’de en erken ölen 6. İl konumunda bulunduğu bildirildi. 76,9 yaş ortalamasına sahip olan ilimizde kadınların erkeklerden daha fazla yaşadığı kaydedildi.
Yaşam Haberi


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından illerin yaşam süreleriyle ilgili olarak yapılan araştırmada insan ömrünün en uzun ve en kısa olduğu iller belirlendi. Araştırmaya göre Kütahya’nın 76,9 yaş ortalamasıyla Türkiye’de en kısa yaşama sahip olan 6. İl konumunda bulunduğu ifade edildi.

En çok yaşayanlar Tunceli'de

u araştırmada ülkemizde en kısa yaşama sahip olan ilk ilin ise 75,3 ile Kilis olduğu kaydedilirken, en uzun yaşama sahip olan ilin ise 80,5 ile Tunceli olduğu belirtildi.

Türkiye'de de kadınlar erkeklerden daha fazla yaşıyor

Türkiye’de ortalama insan yaşamı süresinin 78 yıl olduğu aktarılan araştırmada, ortala erkek yaşamının 75, 3 olduğu, kadınların ise 80,7 ile erkeklerden 3,4 yaş daha fazla yaşadıkları belirlendi. Bu çerçevede Kütahya’da da kadınların erkelerden daha fazla yaşadığı ortaya çıkarken, Kütahya’da erkeklerin ortalama 74,6 yıl yaşadığı, kadınların ise 79,2 yıl ile erkelerden 4,6 yıl daha fazla yaşadığı bildirildi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, erken, ölüyormuş,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv