Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 18:29 Bu haber 438 kez okundu
 
Kütahya'nın Korona rakamları ortaya çıktı Gediz 75 hasta ile dikkati çekti
Kütahya’da Korona Virüsü salgınına dair merak edilen rakamlar ortaya çıktı. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlandığı öne sürülen brifing verilerine göre, 75 rakamı ile en fazla hasta Gediz’de bulunuyor.
Gündem Haberi


İlk Korona Virüsü vakasının 26 Mart tarihinde görüldüğü Kütahya’da vatandaşların merak ettiği rakamlar ortaya çıktı. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlandığı öne sürülen brifing verilerine göre Kütahya’da 5 mayıs tarihi itibarıyla toplamda 135 hasta var. Bu tabloda dikkati çeken en önemli konu ise Gediz’in 75 hasta ile toplam hasta sayısının yarısından fazlasına ev sahipliği yapması oldu.

Tabloda diğer hasta sayılarına sahip ilçe merkezleri şöyle oluştu. Simav: 20, Kütahya Merkez: 20, Tavşanlı: 4, Hisarcık: 8, Dumlupınar: 7.

Tabloda, virüs nedeniyle vefat eden hasta sayısı 3 olarak gösterilirken, yoğun bakımda 15, yatan hasta olarak 115, entübe olan hasta sayısı olarak 9, toplam iyileşen hasta sayısı olarak ise 29 rakamları paylaşıldı.

Neden Gediz’de daha fazla hasta bulunuyor?

Bu sorunun cevabını Gediz’de yaşayan ve haber sitemizi takip eden bir vatandaşımızın açıklamalarından anlamak mümkün. A. Eröz isimli vatandaşımızın anlattıklarına göre, Gediz’de daha fazla hastalık bulunmasının sebebi Uşak Organize Sanayi Bölgesi.

Gediz’e 30 dakikalık mesafede olan Uşak OSB’de çok sasıda Gedizli’nin çalıştığını ifade eden A. Eröz, buradaki insan trafiğinin hastalığın yayılmasına ana neden olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Özellikle karantinaya alınan Yenikent Beldesinin Uşak OSB’ye yakınlığı nedeniyle çok sayıda çalışan barındırdığını aktaran Eröz, “Uşak OSB’nin çok hareketli bir yapısı var. İnsan trafiği fazla. Burada çok ayak gezdiği için dolayısıyla daha çok taşıyor. Sanırım Uşak’ın da hasta sayısı ve ölen sayısı Kütahya’dan daha fazla. Neticede orada çalışan çok sayıda Gedizli olduğu için de hastalığa daha çok yakalanmış vaziyette.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'nın, Korona, rakamları, ortaya, çıktı, Gediz, 75, hasta, ile, dikkati, çekti,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv