Haber Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 20:15 Bu haber 1532 kez okundu
 
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri törenle hekimlik mesleğine adım attı.
Eğitim Haberi


Dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilmesinin ardından Dumlupınar Üniversitesinden (DPÜ) alınarak Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine verilen Tıp Fakültesi, düzenlenen törenle ilk mezunlarını verdi.

Törenin açılış konuşmasını Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural yaparken, DPÜ Tıp Fakültesinin kuruluşunun 10. yılında 4. Mezun mezuniyet törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Dekan Vural, öğrencilere yönelik yaptığı konuşmasında ise, “Mesleğinizi severek ve heyecanla yapın. İşiniz zor ve değerli. Halka karşı daima sevgi ve nezaket besleyin. Hastalarınıza iyi davranın, gülümsemenin gücünü kullanın. Tedavi için yalnız tıbbi bilgi yetmez; tedavi hastaya saygıyla başlar, sevgiyle tamamlanır. Hasta sırf insan olduğu için zaten saygıyı hak eder. Mesleğinizde saygıyla sevgiyi birleştirebilirseniz işiniz de kolaylaşacaktır. Para ve mevki hırsına kapılmayınız, hırs yapacağınız tek şey mesleğinizin zirvesine çıkmak olsun.” diye konuştu.

Doktorların da birer insan olduğunu hatırlatan ve kusursuz olmadıklarının altını çizen dönem birincisi Şeyma Kahyaoğlu sağlık şiddet konusuna değinerek, “. Unutulmamalıdır ki kendisinden mucizeler yaratması beklenen hekim de en nihayetinde bir insandır. Yorulmadan, uykusu gelmeden, acıkmadan, aralıksız hasta bakabilen bir robot veya makine değildir. Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddete mesleğimize duyulan saygı ve itibarın yavaş yavaş yok oluşunu asla kabul etmiyor ve etmeyeceğiz” dedi.

Törende Vali Ahmet Nayir, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Remzi Gören ve Blediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmaların ardından Tıp Fakültesi birincisi Şeyma Kahyaoğlu, mezuniyet kütüğüne adının yazılı olduğu plaketi çaktı. Ardından, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından Hipokrat Yemini eden 41 öğrenciye diplomaları verildi.

Toplu halde kep atan mezunlar hem üniversiteden mezun olmanın hem de yeni bir hayata başlamanın heyecanını birlikte yaşadı.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Sağlık, Bilimleri, Üniversitesi, Tıp, Fakültesi, ilk, mezunlarını, verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv