Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 22:09 Bu haber 664 kez okundu
 
Kütahya sokaklarını aydınlatan tesisin açılışı yapıldı
Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kent merkezindeki sokak aydınlatmalarının enerjisinin Şehzadeler Güneş Enerji Santralinden sağlandığını söyledi.
Gündem Haberi


2016 Yılında Kütahya Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) arasında imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi enerji üretmeye başladı.

Tesisin açılışında konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin 1 Milyon 500 bin lira civarında bir maliyeti olduğunu söyledi.  Başkan Kamil Saraçoğlu; “Kütahya Belediyesi olarak kurumlarla ortak çalışmaya, onlarla ortak proje üretmeye açık olduğumuzu, onlarla Kütahya’nın geleceğini inşa etme konusunda çalışmalar yapabileceğimizi söylüyoruz. Bunlardan bir tanesi de ilimize büyük katkılar sunan Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirdik. Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin yaklaşık 1 Milyon 500 Bin civarında bir maliyeti var. Bunun %60’ını Zafer Kalkınma Ajansından hibe olarak aldık. Diğer kısmını da Kütahya Belediyesi öz kaynaklarından karşıladık. Bu alanı Kütahyalı hemşehrilerimiz yakinen biliyor. Daha önce yıllarca vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılmış ve bir süre sonra başka alan oluşturulunca burası üstü kapatılarak kullanıma kapanmıştır.

“İkinci Güneş Enerji Santrali de kurulacak.”

Tabi gaz patlamaları nedeni ile de üstünde bir yapılaşma yapılamamakta. Kütahya Belediyesi olarak bizde bu alanı değerlendirmek için bu projeyi Zafer kalkınma Ajansı ile birlikte uygulamaya koyduk. Burada yaklaşık 6800 m2 alanda, 325 KW gücünde bir elektrik enerjisi üretiyoruz. Yine bu alanda 7500 m2 500 KW gücünde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali adını verdiğimiz ikinci bir güneş enerji santralini kuracağız.

“Merkezde uygulamaya soktuğumuz sokak aydınlatmalarının enerjisini bu santrallerden karşılıyoruz.”

Bu projede de Zafer Kalkınma Ajansımız %60’ını hibe olarak karşılayacak. Söz konusu projeler ile Kütahya’nın enerjisini güneşten karşılamak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapacağız. Kütahya merkezde uygulamaya soktuğumuz sokak aydınlatmalarının enerjisini bu santrallerden karşılıyoruz. Açılışını yaptığımız bu santralin hemen yanında bulunan Güneş Gözlem evini ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ziyaretine açarak güneşten elektriğin nasıl üretildiğini ve güneş hakkındaki diğer gözlemlerini yaparak eğitimlerine katkı sağlayacağız. Projemizin tamamlanmasıyla birlikte İş Geliştirme Merkezimizde faaliyet gösteren yaklaşık 30 girişimcimiz de bu santral sayesinde indirimli elektrik kullanacaktır. Tesisimiz Projelerimizin Kütahya’mız ve hemşehrilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evinin açılışında konuşan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hacı Mustafa Talkan ise, Ajanslarının kurulduğu günden bu güne Kütahya Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüttüğünü belirterek,  bu çerçevede 4 projeye yaklaşık 3,5 Milyon TL destek verdiklerini ifade etti.  Talkan, toplamda 8 Milyon TL’lik yatırımın Kütahya’ya kazandırılmasını sağladıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından dua edilerek Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve il protokolü tarafından Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Başkan Saraçoğlu il protokolü ile birlikte tesiste incelemelerde bulundu.

Açılış törenine; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, ZEKA Genel Sekreter Vekili Hacı Mustafa Talkan, bazı iş insanları, STK Temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, sokaklarını, aydınlatan, tesisin, açılışı, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv