Haber Detayı
21 Eylül 2017 - Perşembe 10:36 Bu haber 3043 kez okundu
 
Kütahya'ya yapılacak dev yatırımda arazi tahsisi için imzalar atıldı
Avusturyalı kağıt üreticisinin Kütahya’ya yapacağı 300 milyon Euro’luk dev yatırım için yer tahsisi konusunda imzalar atıldı. 2020 yılında Kütahya 2. OSB’de faaliyete geçmesi ve 500 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen kağıt fabrikası için firma yetkilileri Kütahya’dan büyük destek gördüklerini ifade etti.
Gündem Haberi


Avusturyalı kağıt üreticisi Prinzhon Holding bünyesindeki Hamburger Containerboard’ın Kütahya’ya yapacağı dev kağıt fabrikası için düzenlenen törenle yer tahsisi konusunda imalar atıldı. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, ilimiz milletvekillerinden Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Hamburger Containerboard Genel Müdürü Harald Ganster, Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral ve çok sayıda bürokrat ve daire müdürünün katıldığı imza töreninde bir müjde daha geldi. İmza töreninde konuşan Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner, orta vadede Kütahya’ya ikinci bir fabrika kurmayı planladıklarını söyledi.

İmza töreninde söz alan Vali Ahmet Nayir ise, firmanın yatırım talebinin karşılanması için çok sayıda kurum ve firmaların ortak çalışmasıyla firmanın yatırım kararının oluşmasına zemin hazırlandığını kaydetti. Bu iş birliği neticesinde bugün yer tahsisi konusunda imza aşamasına gelmekten dolayı son derece memnun olduğunu belirten Vali Nayir, “Kütahya’nın coğrafi konumu, yatırım avantajları ve teşvikler ilimize yatırım yapmak isteyen yatırımcılara çok cazip imkanlar sunmaktadır. İlimdeki yatırımların artırılması, yatımcıların doğru şekilde yönlendirilmesi ve engellerin kaldırılması için yatırımların her sürecinde Kalkınma Ajansımızın Kütahya Destek Ofisi koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızla yatırımcılara destek olmaya devam ediyoruz. Bu yatırım, firmanın Türkiye’deki ilk sıfırdan yatırımı olması açısından da önem arz etmektedir. Ayrıca ülkemize yapılan doğrudan yabancı yatırımların sürdüğünü, uluslararası sermayenin ülkemize duyduğu güveni göstermesi açısından da bizim için kayda değer bir yatırım olarak yerini almaktadır. Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak böyle doğrudan bir yabancı yatırımın ilimize yapılacak olmasının sevincini ve gururunu yaşıyoruz.” dedi.

“Kütahya’dan büyük destek gördük”

Yatırım kararı sürecinde Kütahya’dan büyük destek gördüklerini ve engelleri ilin yöneticileri sayesinde tek tek aştıklarını ifade eden Hamburger Containerboard Genel Müdürü Harald Ganster de, “Yer bulmak zordu su bizim için temel problemdi. Ancak bu konuda Kütahya’dan büyük destek gördük. Yöneticiler ve uzman ekipler sayesinde yatırım kararı aldık. Sizler bize güvendiniz ve engelleri aşma konusunda donuna dek yardımcı oldunuz. İnşallah Kütahya’da mutlu sona kavuşacağız” diye konuştu.

Ganster, konuşmasında ayrıca 15 ülkede 6 bin 300 kişiye istihdam sağladıklarını, 12 yılda kapasitelerini ikiye katladıklarını da kaydederek, “Bugün 2 milyon ton kapasiteye sahip olup, 170 bin tonunu Türkiye’de üretmekteyiz. Vizyonumuz; Türkiye’de operasyonumuzu modernleştirmek. Burada olan herkes 3 yıl bunun için çalıştı.” İfadesini kullandı.

“Fabrika açılmadan çalışanları alıp 1-1,5 sene Avrupa’da bir kağıtçılık okulunda eğitime tabi tutacağız”

Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner ise, Kütahya’da yatırım kararı almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, Kütahya’nın her seferinde kendisini şaşırtan ve olumlu yönde etkileyen bir şehir olduğunun altını çizdi, İner, “Hamburger Containerboard bizim ana şirketimiz. Türkiye’nin ürettiği kahverengi kağıdın % 75’ini tek başına üreten, son teknolojiyi kullanan bir şirket. Çevreye diğer şirketlerden daha duyarlıdır ve bir aile şirketidir. Kütahya ile sadece teknik anlamda değil, duygusal anlamda da güzel bir bağ kurduk. Burada kuracağımız kağıt fabrikasını da son teknolojiyle donatacağız. Fabrikamız 480 bin ton konteyner karton üretme kapasitesine sahip olacak. Yani Türkiye'deki mevcut üretim kapasitenin yüzde 18'i demek bu. Türkiye’deki mevcut üretim yapan tesislerin yarısının eski teknoloji olduğunu kabul edersek bu yatırım hem Kütahya'ya hem de Türkiye'ye yeni bir renk getirecek demektir. Fabrikaya günde 120 tır giriş çıkışı olacak ve ürünlerin çoğunu yurt içinde değerlendireceğiz. Kalan kısmını da ihraç edeceğiz. Burada çalışanlara ihtiyacımız olacak dolayısıyla fabrika çalışmaya başlamadan 1 ila 1,5 sene önce çalışma arkadaşlarımızı almayı planlıyoruz ki Avrupa'daki bir kağıtçılık okulunda bu arkadaşları eğitime tabi tutalım, Avrupa’daki fabrikalarımızı gezdirelim ve kağıt konusunda bilgi sahibi yapalım.” dedi.

“Orta vadede Kütahya’ya ikinci bir fabrika kurmayı planlıyoruz. Arıtma tesisinden biyogaz ve bölgenin atıklarını değerlendirecek bir enerji tesis de düşünüyoruz.”

Velişah İner, orta vadede Kütahya’ya ikinci bir fabrika kurmayı planladıklarını da müjdelediği konuşmasında; “Kütahya'nın kağıt üretimi ve son teknolojiyi kullanan işletmeler anlamında Türkiye’de örnek bir yer olması bizi mutlu eder ve sevindirir. Amacımız ve hedefimiz budur. Çevresel açıdan bakıldığı zaman zaten geri dönüşümlü malzeme kullanacağız kağıt fabrikasında. Bunun yanında arıtma tesisimizde biyogaz elde etmeyi planlıyoruz buradan da enerji elde edeceğiz. Ayrıca bölgenin artıklarını değerlendirebileceğimiz bir enerji tesisi de düşünüyoruz. Bu fabrikayı Kütahya’da kurduğumuzda burada gördüğüm bütün insanlar bu işi başarmış olacaklar” Kütahya’nın örnek bir olacağını ve cari açık olarak Türkiye’ye 180 milyon Euro katkıda bulunacak bir tesis inşa edeceklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Containerboard Genel Müdürü Harald Ganster arasında yer tahsisi sözleşmesi imzalandı.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kütahya'ya, yapılacak, dev, yatırımda, arazi, tahsisi, için, imzalar, atıldı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv