Haber Detayı
10 Mart 2019 - Pazar 17:51 Bu haber 503 kez okundu
 
Kütahya ziyaretinde konuşan Bakan Pakdemirli, "Kütahya'nın pancar kotası arttırılacak." dedi
Kütahya’yı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kütahyalı pancar üreticisine kotanın arttırılacağını duyurdu. Pakdemirli, halen 43 bin 750 ton olan Kütahya’nın pancar kotasının 60 bin tona çıkmasının beklendiğini söyledi.
Haberi


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kütahya ve ilçelerine ziyaretlerde bulundu. Kütahya Zafer Meydanında halka seslenen Bakan Pakdemirli, Kütahyalı pancar üreticilerine Kütahya için uygulanan kotanın biraz daha yükseltileceğini duyurdu. Bakan Pakdemirli,  "Burada Kütahyalı pancar üreticisine bir müjde vermek istiyorum. Pancarda kotayı artırıyoruz. Kütahya'da pancar kotası şu an 43 bin 750 ton, kota artırımı ile bunun 60 bin tona çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Konuşmasında AK Parti Kütahya Belediye Başkanı Adayı A. Sami Kutlu’nun Bakanlık ile iş birliği yapılarak hayata geçirilecek 3 projesi için de destek sözü verdi. Bakan Pakdemirli söz konusu 3 proje için şöyle konuştu:

Bakan Pakdemirli, Belediye Başkanı Adayı A. Sami Kutlu’nun 3 projesine destek sözü verdi

“Karayolları Şefliğinin üzerindeki ormanlık alanın belediyemize tahsisi ile buraya inşa edeceğimiz kır bahçeleri, oyun alanları, çim kayağı ve buna benzer alanlarla yeni bir piknik, eğlence ve yeşil alan olarak şehrimize kazandıracağız. İkinci olarak, Orman Bölge Müdürlüğümüze ait alanda Doğa Sporları Merkezi inşa edeceğiz. Burada kampçılıktan, motor sporları ve dağcılık gibi birçok spor aktivitesi yapacağız. Burada hemşerilerimiz, gençlerimiz, öğrencilerimiz güzel vakit geçirecekler, hem de bu merkeze şehir dışından ziyaretçi alacağız. Üçüncü olarak ise, Dumlupınar Mahallesinde Belediyemize ait Hekim Sinan Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezini ayağa kaldıracağız. Burada üretime ve ekonomiye hayat verecek yeni bir açılım yapacağız. Bu vesileyle, şehrimizin ekonomik girdisine katkı vereceğiz, hem de çevre mahallelerdeki çiftçilerimizin gelir kaynaklarını yükselteceğiz.”

“Tarımdaki sıkıntıları biliyoruz. Benim köylüm, çiftçim, üreticim bizim başımızın tacı.”

Konuşmasının devamında tarım alanında yaşanan sıkıntıları bildiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, 2019 yılının Türk Tarımı için daha iyi geçeceğini söyledi. Yaşanan sıkıntıların nedeni olarak ekonomi terörünü gösteren Pakdemirli, “Gübreyi de, ilacı da, yemi de biliyoruz. İster istemez fiyatlar arttı. Buğdayı da arpayı da bu sene daha pahalıya alacağız. Burada buğday ve arpadaki desteklerinizi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkardık. '5 kuruş, 10 kuruş ne fark eder' diyorsunuz ama inanın devlete bedeli tam 750 milyon lira. Cebimizde olan parayı son kuruşuna kadar üreticimiz, köylümüz, çiftçimiz için harcamaya hazırız. Çünkü benim köylüm, çiftçim, üreticim bizim başımızın tacı." dedi

Cumhurbaşkanımız; “Onlar bizlerin başımızın tacı, ne istiyorlarsa yap Bekir' diyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla üretici ve çiftçilere verilen desteklemelere devam edeceklerini de söyleyen Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımız ‘Onlar bizlerin başımızın tacı, ne istiyorlarsa yap Bekir' diyor.  Biz de oradan bulup, buradan bulup sizleri bir nebze de olsa rahatlatmaya çalışıyoruz. Bunları inanın, çiftçimiz, üreticimiz, köylümüz adına bütçe imkanlarını zorlayarak yapıyoruz. Ama üreticimiz bunu hak ediyor. İnşallah 2019 yılı çiftçimiz, üreticimiz için çok daha bereketli, çok daha iyi bir yıl olacak. Enerji Bakanımız müjde verdi, bundan sonra çiftçimiz elektriğini yüzde 12 daha ucuza kullanacak. 31 Aralık 2019 itibarıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olup da borcunu ödeyememiş, temerrüde düşmüş kardeşlerimiz de yüzde 10 ile bu borçlarını yeniden yapılandırabilecekler.” dedi

Pakdemirli, meydandaki vatandaşlardan AK Parti Kütahya Belediye Başkanı Adayı A. Sami Kutlu için destek isteyerek konuşmasına son verdi. Bakan Pakdemirli daha sonra Altıntaş ilçesindeki ziyaretinin ardından, Tavşanlı'ya geçerek, 40 milyon TL'lik kaynağından içme suyu isale hattı projesi açılışına iştirak etti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, ziyaretinde, konuşan, Bakan, Pakdemirli,, "Kütahya'nın, pancar, kotası, arttırılacak.", dedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv