Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 20:32 Bu haber 152 kez okundu
 
LGS ve YKS için sokağa çıkma kısıtlaması geldi
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada LGS ve YKS’nin yapılacağı 20, 27 ve 28 Haziran'da Sokağa çıkma kısıtlaması getirildiği bildirildi.
Gündem Haberi


İçişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada; “LGS’nin yapılacağı 20 Haziran günü 09.00-15.00 saatlerinde istisnalar hariç 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.” denildi.

YKS’nin yapılacağı 27 Haziran Cumartesi 09.30-15.00 ve  28 Haziran Pazar 09.30-18.30 saatleri arasında da 81 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı ifade edildi. Açıklamada, Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından bilet almış olanların sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacağı kaydedildi.

Belediyelerin sınav günlerinde öğrencilerin, yakınlarının ve görevlilerin toplu ulaşımında aksama yaşamaması için olmaması için gerekli tedbirleri alacağı kaydedilirken, ihtiyaca göre sefer sayısının artırılacağı belirtildi

Sınava girecekler için toplu taşıma kullananların bir yakını, özel araçla gelinmesi halinde ise sürücüyle sınava girecek kişinin bir yakını kısıtlamadan muaf olacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak saatlerde fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlı üretim ve satışı yapılan iş yerleri açık olacak.

Kısıtlama için bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Sn. Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler" dedi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: LGS, ve, YKS, için, sokağa, çıkma, kısıtlaması, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv