Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 13:38 Bu haber 210 kez okundu
 
MEB, okullar 31 Ağustos'ta açılacak dedi ama, Kütahyalı esnaf korkuyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile gönderdiği genelge ile okulların ne zaman açılacağını bildirdi. Buna göre okullar 31 Ağustos tarihinde ders başı yapacak. Okulların açılmasını dört gözle bekleyen Kütahya esnafının ise tek korkusu, okulların açılmaması veya açılıp kısa sürede yeniden kapatılması.
Gündem Haberi


2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ilimize bir genelge göndere Milli Eğitim Bakanlığı, okulların 31 Ağustos’ta açılacağını bildirdi. Bu eğitim öğretim sezonunda Corona Virüsü salgını nedeniyle normal takviminden aylar önce kapatılan okullar, 2020-2021 Eğitim yılında 31 Ağustos’ta ders başı yapacak. MEB’in tüm illere gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020’de açılacak, 18 Haziran 2021’de kapanacak.

Genelgeye göre, birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili ise 25 Ocak-5 Şubat 2021’de yapılacak. İkinci dönem ara tatil de 12-16 Nisan 2021’de uygulanacak.

“Okullar için soz sözü MEB değil, salgın söyler!”

MEB’in genelgesine göre 31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okulların yine Corana Virüs salgınından etkilenip etkilenmeyeceği kamuoyunda endişeye neden olurken, vatandaşlar MEB’in genelgesine rağmen son sözü salgının söyleyeceğine inanıyor. Vatandaşlar, salgının seyrinde muhtemel bir artışın MEB’in kararına gözden geçirmesine neden olabileceğine ve yeniden uzaktan eğitim vasıtasıyla öğrencilerin yoluna devam edebileceği düşüncesini taşıyor.

Ekonomisi öğrenciye dayalı bir kent olduğu için salgından en çok Kütahya esnafı etkilendi.”

Kütahya’da okulların yeniden eğitim öğretime başlaması dört gözle bekleniyor. Pandemi sürecinden maksimum derecede etkilenen Kütahya esnafı, ekonomisi öğrenciye dayalı bir öğrenci kenti olması nedeniyle çok zor günler geçirirken, salgın sürecinden ciddi yaralar aldığını ifade ediyor.

Özellikle küçük esnafın adeta son nefesini vermek üzere olduğunu dile getiren çok sayıda esnaf, tek beklentilerinin okulların bir an önce açılması olduğunu söylüyor. Üniversite öğrencilerinin Mart ayının ortasında ili terk etmesinden sonra işlerinin bitme noktasına geldiğini ve salgın süreci, Ramazan ayı derken tamamen dükkan kapattıklarını dile getiren dertli esnaf, ayakta kalabilenlerin bankalara veya çevrelerine borçlandığını, kalamayanların ise işyerlerine kapatmak zorunda olduğunu belirtiyor.

“Okullar tekrar kapanması gibi bir durumu Kütahya bir kez daha kaldıramaz!”

Okulların açılmaması veya açılıp kısa süre içinde tekrar kapatılması gibi bir durumu Kütahya’nın tekrar kaldıramayacağını anlatan esnaf kesimi, halen Kütahya’da işlerin kötü gittiğini ve günü bile kurtaramadıklarını ifade ediyor.  Kütahyalı Esnaf, böyle bir durumda borçlarını ödeyemeyeceğini ve küçük esnafın hemen tamamına yakınının dükkan kapatmak zorunda kalacağını dile getiriyor.

“Ramazan Bayramı bize ilaç olmadı, Kurban Bayramı da kurtarmaz.”

Artık tek temennilerinin salgının bir daha artış göstermemesi ve okulların açık kalması olduğunu dile getiren Kütahya esnafı, “Ramazan Bayramı bize ilaç olmadı, Kurban Bayramı da kurtarmaz. İşlerimiz kötü. Bizlere Allah acısın artık. İnşallah okullar açık kalır ve bir daha kapanmaz. Tek beklentimiz artık okulların açık kalması.” şeklinde duygularını dile getiriyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: MEB,, okullar, 31, Ağustos'ta, açılacak, dedi, ama,, Kütahyalı, esnaf, korkuyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv