Haber Detayı
13 Ocak 2017 - Cuma 23:54 Bu haber 2167 kez okundu
 
Milletvekili Şükrü Nazlı TRT'de Kütahya'yı anlattı
Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, TRT Haber Kanalında sabah saatlerinde yayınlanan “TRT Haber’de Dün Bugün” programına konuk oldu. Milletvekili Nazlı programda Kütahya’yı anlattı.
Turizm Haberi


TRT Haber Kanalında Cuma sabahı 8.30’da "TRT Haber’de Dün Bugün" programına konuk olan Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Aızonai Antik Kenti’nin öne çıkarıldığı programda Kütahya’yı anlattı.Programda Kütahya’yı açılmamış bir çeyiz sandığı olarak nitelendirdiklerini söyleyen Milletvekili Nazlı, Kütahya’nın kuruluşun ve kurtuluşun kenti olduğunu ifade etti.

Yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla, termal sularıyla, tarihi zenginlikleriyle Kütahya’nın zengin bir potansiyeli olduğunu aktaran Şükrü Nazlı, Aızonai Antik Kentinin tarihi özellikleri ve kazı çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağının, ilk borsasının, bir eşi başka yerde olmayan stadyum ve tiyatro konseptinin Çavdarhisar Azizonai’de bulunduğunu kaydeden Mlletvekili Nazlı, 2012 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine alınan kentin kalıcı miras listesinde kabul edilmesi için kazı çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Antik kentin turizme kazandırılması ve kazı çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için yaptıkları çalışmalar neticesinde, bölgeyi Bakanlar Kurulu kararıyla 2011 yılında Pamukkale Üniversitesi kazı ekibine verdiklerini anlatan Nazlı, bu tarihten sonra kazıların özveriyle devam ettiğini dile getirdi. Gerek eserlerin gün yüzüne çıkarılması, gerek resterasyonu ve gerek bilimsel çalışmalar için bölgede özel çalışmalar yaptıklarını ifade eden Milletvekili Şükrü Nazlı, “Kültür Bakanımız Nabi Avcı bölgeyi bizzat gezdi. Antik kent için yapılması gerekenler hakkında gerekli talimatları verdi. Bakanlığımızı desteği ve belirlenen yol haritasıyla 2017 yılı Aizonai Antik Kentinin gün yüzüne çıkacağı ve çok hız kazanacağı bir yıl olacak.  Kazı çalışmaları kış şartları ağır geçen Kütahya’da mayıs ayında tekrar başlayacak” dedi

“Dünya borsalarındaki ilk gongun Çavdarhisar’da çalınması yönünde çalışmalarımız var”

Kazı çalışmaların başlamasını düzenleyecekleri bir senfonik konserle tüm dünyaya tanıtarak başlamak istediklerini de anlatan Nazlı, “Bir de burada dünyanın ilk borsası var. Dünyadaki tüm antik kentler içinde ilk borsanın burada olması hasebiyle bütün dünya borsalarındaki ilk gongun burada çalınması yönünde bir çabamız da var” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Frig medeniyeti eserlerinden Evliya Çelebi’ye, Germiyan Beyliğinden, Kütahya’nın 400 yıl Anadolu Beylerbeyliği yapmasına kadar, Döner Gazino’dan, Macar Evine, oradan germiyan Sokağına kadar görülecek yerleri sıralayan Milletvekili Şükrü Nazlı, “Biz en güzel porselen ve çini nakışlarımızı sırlayarak saklarız, sırlarla dolu Kütahya dememizin bir nedeni de budur. Buradan tüm seyircilerimizi Kütahyamızın sırlarını keşfetmeye bekliyoruz” diyerek Kütahya’nın zenginliklerini yaşamaya herkesi davet ederek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Milletvekili, Şükrü, Nazlı, TRT'de, Kütahya'yı, anlattı,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv