Haber Detayı
23 Haziran 2018 - Cumartesi 13:33 Bu haber 305 kez okundu
 
Mühür artık milletin elinde, noktayı sandık koyacak
Türkiye için belki de tarihinin en önemli seçimine saatler kaldı. Siyasi partiler mitinglerle, söylemlerle vatandaşlardan oy talebini iletirken, artık sıra sandıkta son sözü söyleyecek olan millete geldi.
Gündem Haberi


Ülkemizin siyasi tarihindeki en önemli seçimlerinden biri olan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için, vatandaşlar Pazar sabahından itibaren sandık başına gidecek. Siyasi partilerin vaatleri ve söylemlerine karşılık milletin son sözü söyleyeceği seçimde, Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri belirlenecek. Başkanlık sistemine de geçişin yaşanacağı seçimde, Tüm Türkiye artık sandıktan çıkacak sonuçlara kilitlenmiş durumda.

Sonuçlar saat 21.00’dan itibaren açıklanmaya başlayacak

Vatandaşlar için oy verme işlemi sabah 08.00’da başlayacak ve 17.00’a kadar devam edecek.  Seçim yasakları nedeniyle sandık sonuçları 21.00’a kadar açıklanmayacak, bu saatten itibaren ise sonuçlar basında ve tv programlarında vatandaşlara duyurulmaya başlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kütahya’dan yine %60 oranında destek çıkar tahmini yapılıyor

AK Parti’nin kalesi konumunda bulunan ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %69 oranında R.Tayyip Erdoğan’ı destekleyen Kütahya’da, Cumhur ittifakının adayı olan Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’a yine halkın büyük destek vereceği ve %60 civarında bir oy oranının sandıklara yansıyacağı tahmin ediliyor.  Milletvekili seçimde ise, Kütahya’da oyların bölüneceği ve AK Parti’nin 2 veya 3 milletvekili kaybedebileceği konuşuluyor.

Siyasi kulislerde seçim gündemiyle ilgili olarak çokça yorumlar yapılıp, milletvekili dağılımı konusunda tahminler yapılırken, 5 vekilin meclise gideceği Kütahya merkezde 592 sandıkta, il genelinde ise bin 600 sandıkta kullanılacak oylar sonucunda dağılım belirlenecek.

Kütahya tarihinde ilk kez bayan bir vekil seçilebilir

Milletvekili seçimlerinde AK Parti’den 3. Sıra adayı olarak göze çarpan Ceyda Çetin Erenler ise, AK Parti’nin yeterli oyu alması durumunda Kütahya siyasi tarihinde ilk kez bir bayan vekil olarak mecliste Kütahya’yı temsil etme şansına sahip olacak.

Millet ittifakı 3 ayrı cumhurbaşkanı adayıyla Kütahya’dan vekil çıkarmak istiyor

Seçimde R. Tayyip Erdoğan, AK Parti ve MHP’ye karşı Millet İttifak adı altında birlik oluşturan CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi de Kütahya’dan vekil çıkarabileceğini hesap ediyor. Kendi aralarında tek bir cumhurbaşkanı adayı çıkaramamalarına rağmen hayli iddialı söylemlerde bulunan Millet İttifakı partileri, bu seçimde Kütahya’dan 3 vekil çıkarabilecekleri iddiasında bulunuyor.

“MHP’den en az 1 vekil olur, sayı 2 olursa şaşırmayın.” deniliyor

Kulislerde, seçimlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyerek giren ve AK Parti’yle aynı safta mücadele veren MHP’nin ise, Kütahya’dan en az 1 milletvekili çıkarmasına kesin gözüyle bakılırken, sayının 2 vekile kadar yükselebileceği de konuşuluyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Mühür, artık, milletin, elinde,, noktayı, sandık, koyacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv