Haber Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 00:31 Bu haber 3222 kez okundu
 
Müjde Kütahya! Bor Karbür tesisinin daha büyüğü Kütahya'ya yapılacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kurmak için anlaşma imzalandığını duyurmasının ardından “Tesisler neden Kütahya’ya yapılmıyor?” diyerek ayağa kalkan Kütahyalılara sevindirici haber yine Bakan Albayrak’tan geldi. Albayrak, Bor Karbür tesislerinin daha büyüğünün Kütahya’ya yapılacağını bildirdi.
Gündem Haberi


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  İstanbul'da Yeni Bor Stratejisi Lansman ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde Balıkesir’i sevindiren, ancak Kütahya’yı üzen bir haber paylaşmıştı. Bakan Albayrak, Bor’un ana kaynağının Kütahya olmasına karşılık Bor’un işlenerek daha değerli hale getirildiği stratejik Bor Karbür tesisinin Balıkesir’e kurulacağını söylemişti. Albayrak'ın açıklaması Haber sitemiz gibi yerel haber sitelerince kamuoyuna duyurulmasının ardından, konu sosyal medyada adeta bomba etkisi yaratırken, Kütahyalılar Bor’un ana kaynağının Kütahya olmasına karşılık tesisin Balıkesir’e kurulmasına karar verilmesine büyük tepki göstermiş ve bunun nedenini genelde siyasilerin yetersizliğine bağlamıştı.

Haber sosyal medyada tartışılırken, Kütahyalılara sevindirecek  güzel haber ise yine Bakan Albayraktan geldi. Bir haber kanalına katılan Bakan Albayrak, Bor hakkında sürdürdükleri projeleri anlatırken, “Türkiye’de Balıkesir’de açıkladık kapsamlı o hususu ama, daha büyüğünü, buradan çok net ifade ediyorum, çünkü rezervlerimizin önemli bir kısmı Kütahya’da, daha büyüğünü de, daha büyük bir kapasiteyle Kütahya’da Bor Karbür tesisi yapacağız.” dedi.

Hatırlanacağı gibi Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir Bandırma’da bor karbür tesisi kurulmasına karar verilmişti. Ne zaman kurulacağı açıklanmayan tesis için Çinli şirketin bu tercihinde bor karbürden yapılacak yüksek ısıya dayanıklı zırh malzemeleri kullanacak  Ordu Donatım Tesisi’nin Balıkesir bulunmasının da etkili olduğu ifade ediliyor. Balıkesir’de fabrika kurulumu için seçilen bölgenin yol üstü olması ve Çin’den gemi ile gelecek fabrika ekipmanları için Bandırma Limanı’nın kullanılması düşüncesinin de kararda pay sahibi olduğu dile getiriliyor.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Müjde, Kütahya!, Bor, Karbür, tesisinin, daha, büyüğü, Kütahya'ya, yapılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv