Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 00:47 Bu haber 653 kez okundu
 
Müjde Kütahya! Kütahya Sağlık Üniversitesi kuruluyor
Kütahya’ya “Kütahya Sağlık Üniversitesi” adında 2. bir devlet üniversitesinin daha kurulacağı bildirildi.
Gündem Haberi


Kütahya’nın sağlık kenti olma hedefi doğrultusunda siyasi alanda verilen mücadelede en güzel meyvelerden biri alınmak üzere. Konuya ilişkin müjdeli haber AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu’dan gelirken, şehrimize Kütahya Sağlık Üniversitesi isminde yeni bir Devlet Üniversitesi kurulması teklifinin de yer aldığı hükümet tasarısının dün itibarıyla TBMM’ye sunulduğu ifade edildi. Milletvekili Kavuncu, tasarının Milli Eğitim Komisyonundan geçmesi ile birlikte önümüzdeki hafta genel kurulda görüşülüp, yasalaşmasının beklendiğini de belirtti

Sosyal medya hesabından müjdeyi paylaşan Milletvekili Kavuncu, ilimize kazandırılmak üzere olan Sağlık Üniversite için yaşanan gelişmeleri ve gelinen noktayı şöyle anlattı; 

“Sahip olduğu doğal güzellikler ve kaynaklar nedeniyle Kütahya’mız için “Sağlık Kenti” olarak yeni bir hedef belirlemiş ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütmekteydik. Bu konuda en önemli öncülüğü ise akademik altyapısı ve bilimsel çalışmaları ile Üniversitelerin yapacağı kuşkusuzdur. “Sağlık Kenti” hedefi için sağlık temalı bir Üniversite’nin büyük bir yararı olacağı düşüncesi ile bu konuda projemizi hazırladık, gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse de Sayın Başbakanımızın Kütahya ziyaretlerinde kendilerine arz ve talep ettik. Daha sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu nezdinde toplantılar gerçekleştirdik ve projemizi teknik olarak tartışma fırsatı bulduk. Projemiz hükümetimizin Yüksek Öğrenimde ihtisaslaşma, nitelikli odak merkezler oluşması, bölgeye ve ülkeye daha çok katma değer sağlama politikaları ile de tam olarak uyuşmaktaydı. Sonuçta şehrimize Kütahya Sağlık Üniversitesi isminde yeni bir Devlet Üniversitesi kurulması teklifinin de yer aldığı hükümet tasarısı bugün itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Milli Eğitim Komisyonundan geçmesi ile birlikte önümüzde ki hafta genel Kurulda görüşülmesi ve yasalaşması bekleniyor. Şimdiden MEB Komisyonu üyelerimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin değerli üyelerinin bu taslağa destek vermelerini bekliyor ve talep ediyoruz.

“Mevcut Üniversitenin içinden bölünerek oluşturulacak.”

Yeni tasarıda yeni 13 Devlet 2 vakıf Üniversitesi kurulması öngörülüyor. Bunların içinde Dumlupınar Üniversitesi’nin de yer aldığı 10 Üniversite mevcut Üniversitenin içinden bölünerek oluşturulacak. Tasarıya göre Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde yer alan DPU Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Gediz ve Simav Sağlık Hizmetleri MYO ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün bağlantısı değiştirilerek Kütahya Sağlık Üniversitesi’ne bağlanıyor. Mevcut Sağlık Yüksek Okulu ise Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülerek yeni Üniversiteye bağlanırken, Mühendislik ve Doğa Bilimleri ismi ile yeni bir Fakülte kuruluyor. Bu eğitim birimleri yeni öğretim döneminde YÖK tercih kılavuzu içinde yeni Üniversite kodu ile öğrenci alacak.

“Kütahya Sağlık Üniversitesi ülkemizde sağlık temalı 2. Üniversite olacak.”

Ülkemizde şu ana kadar sağlık temalı olarak Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi isminde tek bir Üniversite mevcuttu. Kütahya Sağlık Üniversitesi bu anlamda bir ilk olma özelliğini de taşımış olacak. Yeni Üniversite genel sağlık alanlarının yanı sıra yaşlı sağlığı, rehabilitasyon, spor ve sağlık, sağlık ve kaplıca turizmi, sağlık teknolojileri ve mühendisliği alanlarında ihtisaslaşma ve mükemmellik merkezleri olma açısından önemli bir altyapı oluşturacak, bölgemize önemli bir katma değer sağlayacaktır.

Yeni Sağlık Üniversitesi AK siyasetin Kütahya’mız için bir mihenk noktası olacak özellikte en kalıcı ve değerli hizmetlerinden birisi olarak tarihe geçecektir. İradesi ve desteği ile yeni Üniversitemizin kurulmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hemşehrilerimiz adına minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Projemizi dinleyen, önünü açan, en geniş şekilde desteğini gördüğümüz Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a, başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz olmak üzere tasarıda imzası olan ve destek vermiş kabinemizin tüm bakanlarına, YÖK başkanımız ve yönetimine, emeği geçen tüm bürokratlarımız, danışmanlarımıza teşekkür ederiz. Kütahya’dan projemize destek veren siyasi çevreler, sivil toplum kuruluşları ve aziz halkımıza minnettarız. Yeni Üniversitemiz şimdiden milletimize, Kütahya’mıza, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı hizmetlere vesile olsun, hayırlı uğurlu olsun.”

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Müjde, Kütahya!, Kütahya, Sağlık, Üniversitesi, kuruluyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv