Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:35 Bu haber 80 kez okundu
 
Murat Dağı yok olmayacak. Danıştay, yerel mahkemenin kararını onadı
Kütahya Murat Dağında altın madenine yargının “dur” dediği karar, Danıştay tarafından da onandı. Murat Dağı’nda altın madeni çıkarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği olumlu “ÇED raporunun yerel mahkeme tarafından iptal edilmesi kararı Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı.
Gündem Haberi


Gediz sınırları içerisinde yer alan ve bölgenin adeta bir su deposu görevini üstelenen, termal kaynaklar, endemik bitki türleri ve kayak turizmi başta olmak üzere eşsiz doğal zenginlikler taşıyan Murat Dağı için Danıştay’dan sevindirici bir karar geldi. Murat Dağında altın madeni çıkarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği olumlu “ÇED raporunun yerel mahkeme tarafından iptal edilmesi kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı.

Danıştay’ın kararını Kütahya Barosu açıkladı

Danıştay 6. Dairesi tarafından dün onanan ilgili kararı için Kütahya Barosu tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Danıştay’ın onama kararı için şöyle denildi: “Ege Bölgesi başta olmak üzere birçok akarsu ve nehrin kaynağı olan farklı endemik türlerin yaşadığı bölgemizin göz bebeği Murat Dağı, gerek yüksekliği gerek sahip olduğu bitki örtüsü ile Ege Bölgesi’nin ekolojisini belirleyen Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi Kırma-Eleme Tesisi Projesi kapsamına alınan ve Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde karara çıkan Murat Dağındaki altın zenginleştirmesi ile ilgili ÇED raporunun iptaline ilişkin karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından Esas: 2020 / 709 – Karar: 2020 / 3859 sayılı karar ile oybirliği ile onanmıştır.”

Danıştay’ın onama kararından önce neler olmuştu?

Kütahya İli, Gediz İlçesi, Karaağaç Köyü mevkii sınırlarında Anadolu Export Maden San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan "Yıldız-Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma-Eleme Tesisi" projesi için verilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 08.05.2019 tarihli ve 5508 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu raporu, Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde alınan kararla iptal edilmişti.

Yerel mahkemenin aldığı karar, davaya müdahil olan Gediz, Uşak, Eskişehir ve İzmir gibi çevrelerce büyük bir memnuniyetle karşılanırken, tüm Batı Anadolu, ekosistemini zehirleyecek, Gediz havzası ve bölge illeri için su kaynaklarını barındıran Murat Dağı ve zenginliklerinin yok olmasına izin verilmemesi olarak değerlendirilmişti.

Yerel Mahkeme iptal için gerekçeli kararında ne demişti?

Yerel Mahkeme iptal kararında; Projenin maddi getirisinin; flora, fauna ve canlı ekosistemde oluşacak büyük kaybı karşılayamayacağı ve kaybedilen değerlerin tekrar yerine konamayacağının öngörüldüğü, gerek inşaat aşaması ve gerekse üretim aşaması için alınacağı belirtilen önlemlerin, bitkilerden oluşan flora ve çeşitli hayvan gruplarından oluşan fauna çeşitliliğini korumaya yeterli olmayacağı, alanda varlığı belirlenen dar veya geniş kapsamlı çok sayıdaki endemik türün de zarar görmemesinin mümkün olmadığı, projenin uygulanmasının, nadir türlerin yok olma riskinin çok daha artmasına veya ortadan kaybolmalarına sebep olacağı, Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu kararının uygun olmadığını belirtmişti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Murat, Dağı, yok, olmayacak., Danıştay,, yerel, mahkemenin, kararını, onadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv