Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 21:11 Bu haber 192 kez okundu
 
Normalleşme adına önemli adımlar atıldı. Seyahat kısıtlaması 1 Haziran'da bitiyor
Normalleşme süreci adına önemli adımlar atıldı. Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan önemli kararları kamuoyuna açıkladı. Erdoğan,"Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamen kaldırılmıştır. 1 Haziran itibariyle idari izin ve esnek çalışma uygulamaları sona erecektir" dedi.
Gündem Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen ve dokuncu kez video konferans yönetimiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantıda normalleşme süreci adına alınan önemli kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyuna duyurdu. 4 saat süren toplantının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

“Dikkatle takip ettiğimiz tüm gelişmeler bize yeni normalleşme süreci dediğimiz bu dönemde bize yeni adımlar atma imkanı sağladı. Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı iller için yeniden getirebiliriz.

Buna göre, 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat yasakları tüm illerde kaldırılmıştır. Sokağa çıkma yasakların da bu hafta uygulanmak üzere tamamen kaldırılmıştır.

İdari izinde bulunan ve esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran'dan itibaren normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri de açılacak. Sağlık bakanlığı tarafından takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını sürdürmekte fayda görüyoruz.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını Pazar günleri 14:00-20:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması uygulaması devam edecek. Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız, işinin başında bulunabilecek.

20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasından istisna olacak.

Restoran, kafe, kıraathane, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışındadır. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.

Plajlar, milli parklar 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.

Müze ve ören yerleri 1 Haziran'da açılıyor.

Hayvan satış yerleri, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri gece 24:00'e kadar hizmet verebilecek.

Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde açılacaktır.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da kaldırılmıştır.

Sürücü kurları benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.

Açık havada oturma yerleri olan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek.

Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır."

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Normalleşme, adına, önemli, adımlar, atıldı., Seyahat, kısıtlaması, 1, Haziran'da, bitiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv