Haber Detayı
23 Ocak 2019 - Çarşamba 22:28 Bu haber 1489 kez okundu
 
Nöronavigaasyon cihazı artık Kütahya'da da var
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin açılmasıyla her geçen gün artan öğretim üyesi kadrosu ile dünyadaki en son bilimsel yenilikleri de halkımıza sunuyor. Bu çerçevede beyin ameliyatlarında nokta atışı sağlayan Nöronavigasyon cihazının Kütahya’ya da kazandırıldığı bildirildi.
Sağlık Haberi


Konuya ilişkin Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinden yapılan açıklamada, dünyada sağlık alanında en önemli yeni teknolojilerden biri olan ve beyin ameliyatlarında hasarlı dokunun tespitinde nokta atışı sağlayan Nöronavigasyon cihazının öğretim üyelerinin talebi ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kütahya'ya kazandırıldığı ifade edildi.

Şimdiye kadar Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Dr. Hasan Emre Aydın ve Dr. İsmail Kaya tarafından hastanelerinde 100’den fazla beyin tümörü vakasının başarılı bir şekilde ameliyat edildiğine vurgu yapılırken, konuyla ilgili Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın’ın şu açıklamalarına yer verildi; “Kliniğimizde rutin kullanılan mikroskop, intraoperatif ultrason, endovizyon gibi cihazların yanı sıra, ameliyat sırasında hastalıklı bölgenin yerini tam olarak bulmamızı sağlayacak navigasyon cihazını kullanmaya başladık. Beyin tümörü ameliyatları sırasında en önemli noktalardan birisi sağlam beyin dokusuna zarar vermeden tümörü çıkartmaktır. Bu ameliyatlarda tümörün yakınındaki sağlam beyin dokusuna mümkün olduğu kadar zarar vermemek ve sadece tümör bölgesinde işlemi yapmak için güvenilir yöntem navigasyon’ dur. Buna nokta atışı ameliyat yapmak da diyebiliriz. Bu işlem ile ameliyatların kalitesi artırıyor, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların da en az düzeyde olmasını sağlıyoruz. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği olarak dünyada mevcut olan, bilime dayalı en ileri teknolojiyi hastalarımıza sunabilme çabasındayız. Gerek Üniversite yönetimi gerekse de Sağlık Bakanlığı yönüyle İl Sağlık Müdürlüğü bize her yönüyle destek oluyor, önümüzü açıyorlar. Her geçen gün daha da iyi olacağız.

“İmkansızlık ve yetersizlik nedeni ile il dışına olan sevkler oldukça azaldı.”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ise, öğretim üyelerini ve ekibi bu başarıları nedeniyle kutlarken şunları söyledi: “Eskiden Kütahya’mız da bir Ultrason, bir MRI tetkiği için, hatta bir tirod kan testi için il dışına gidilirken şu anda ileri teknoloji ile beyin tümörü ameliyatları yapılır duruma gelindi. Şu anda imkansızlık ve yetersizlik nedeni ile il dışına olan sevkler oldukça azaldı, ancak amacımız çok uç bazı konular dışında bu sevkleri sıfıra indirmek. Elbette hastalarımız sosyal güvenlik kapsamında istedikleri kente gidebilir, özel-kamu istedikleri hastaneye başvurabilirler. Ancak şuna eminim ki artık bu tarz büyük ve özellikli ameliyatlar için bile ilimizi, kendi hastanelerimizi tercih edecekler. Çünkü burada her türlü imkana sahipler, ayrıca başka bir kente gitme gelme zahmeti olmayacak, vatandaşlarımızın kendi memleketlerinde hastalarına destek imkanları daha rahat olacak. Önümüzde ki aylarda ilimizin sağlık hizmetlerinde nitelik ve kapasite artışını hep birlikte gözlemleyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın vizyonu ışığında ilimize sağlanan bu teknolojik imkanı nedeni ile tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. “  

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Nöronavigaasyon, cihazı, artık, Kütahya'da, da, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv