Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 17:23 Bu haber 114 kez okundu
 
Oruç sonrası beslenmeye dikkat!
Bu bayramı diğer bayramlardan farklı yaşıyoruz. Tüm dünyanın gündemini oluşturan Covid 19’la savaşmaya devam ederken, mübarek Ramazan ayı boyunca da farklı saatlerde uyuma ve yeme düzenine alıştık. Peki, bir aylık oruç süreci sonunda sağlığımız nasıl koruyacağız, yeni döneme tekrar nasıl alışacağız?
Sağlık Haberi


Liv Hospital Check-up ve Sağlıklı Yaşam Kliniği’nden Dr. Öğr. Gör. Eren Eroğlu oruçtan çıkan vücudun yeni düzene daha hızlı adapte edebilmenin püf noktalarını açıkladı.

 

Oruç süresince metabolizmanın değiştiğini ve yeni bir düzene alıştığını ifade eden Dr. Eroğlu, şimdi bedeni yeni bir döneme alıştırmak gerektiğini belirtiyor.  Dr. Eren Eroğlu oruçtan çıkan vücudun yeni düzene daha hızlı adapte edebilmenin püf noktalarını şöyle açıklıyor:

 

“Bir ay boyunca boş mideyle dolaştığınızı unutmayın. Bayramda ve ilk günlerde önünüze gelen her şeyi hemen yemek zorunda değilsiniz. Bedeninizin bir anda 30 günü unutmasını beklemeyin. Şeker, kolesterol ve yüksek tansiyon hastaları aman dikkat!

-Kahvaltıda tam tahıllı ekmek ve protein almayı ihmal etmeyin.

- Düzenli yemek kadar düzenli sıvı almak da önemlidir. Su içmeyi ihmal etmeyin.

-Bir ay boyunca sigaraya disiplin getirdiniz. Bu fırsattan yararlanın, sigarayı bırakın.

- Gece yemelerini hemen durdurun. Aksi halde kilolar kaçınılmaz olur.

- Bolca spor yapın.

- Her gün en az 8 saat uyumayı ihmal etmeyin.

- Mide hastaları reflüsü olanlar bayramda aşırı yemeyin, fazla kahve içmekten uzak durun. Yoksa sessiz duran gastriniz reflünüz bir anda sorun çıkarmaya başlar.

- Şeker hastaları! Şeker yemek size göre değil. Diyetinizi bozmayın. İlaçlarınıza devam edin.

- Yüksek tansiyon hastaları zaten normalin üzerinde tüketilen tuzu olur olmaz ve kontrolsüz yiyerek daha da arttırıp tansiyonunuzu yoldan çıkarmayın.

-  Sıcaklar bastırdı, havalar giderek daha da ısınacak. Böbrek hastaları yeterli sıvı almayı unutmayın.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Oruç, sonrası, beslenmeye, dikkat!,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv