Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 12:39 Bu haber 737 kez okundu
 
Pazartesi Pazarı açıldı
Kütahya Belediyesi tarafından kente kazandırılan Pazartesi Pazar yerinin açılışı yapıldı.
Gündem Haberi


Pazarcı esnafların daha rahat bir çalışma ortamına kavuşması ve vatandaşlarımızın daha rahat alışverişlerini yapabilmeleri amacıyla, Kütahya Belediyesi tarafından Ziraat Mahallesine inşa edilen Pazartesi Pazar yeri düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Pazar yerinin açılışı açılışı için yapılan törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Belediye olarak yeni bir hizmeti daha vatandaşlarımıza sunmanın mutluluğunu ve bundan 5 yıl önce vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 10.000 m2 alan üzerine kurulan Pazar yerimizin maliyeti yaklaşık 6 milyon TL civarındadır. Belediye Başkanı adayı olduğumuz dönemde Pazar yerimiz ile ilgili Pazarcı esnafı kardeşlerimize böyle bir söz vermemiştik. Bu projemiz Belediye Başkanı seçildikten sonra eklediğimiz ilave projelerimizden sadece bir tanesi. Bugün açılışını gerçekleştirmiş olduğumuz Pazar yeri hakikaten bölgeye ve mahallemize değer katacak bir tesis. Tesisimizin şehrimiz ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını, esnaflarımıza ise hayır bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Açılışta söz alan Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı İbrahim Yiğit ise; “Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, görev süreci boyunca tüm esnafın sorunları ile yakından ilgilendi ve sıkıntıların çözümü noktasında elinden gelen gayreti gösterdi. Şehrimiz ve esnaflarımıza sunmuş olduğu katkı ve desteklerden dolayı tüm esnaflarımız adına Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu’na teşekkürlerimi sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'na hizmetleri sebebiyle teşekkürlerini sunan AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ve Ahmet Tan, AK Parti Kütahya Belediye Başkanı Adayı A. Sami Kutlu, Kütahya Sebzeciler ve Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Hakan Akdaş’ın konuşmalarının ardından, Kütahya İl Müftü Yardımcısı Mustafa Karamanın yaptığı dua sonrası Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve il protokolü tarafından Pazartesi Pazar yeri açılış kurdelesi kesildi.

Pazar yeri açılışının sona ermesiyle birlikte Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, pazarcı esnaflarının tezgahlarını ziyaret ederek işlerinde hayırlı bol kazançlar diledi. Başkan Saraçoğlu daha sonra burada alışveriş yapan vatandaşlar ile sohbet ederek onlara bez çanta hediye etti.

Törene AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ile İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkan Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, AK Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, Esnaf Odası Başkanları, Mahalle Muhtarları, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Pazartesi Pazarının Özellikleri

Pazarcı esnafının yanında Pazar günü de açık Oto Pazarına ev sahipliği yapan Pazartesi Pazarı, yaklaşık 10.000 m2’lik pazar alanının üzeri tamamen uzay kafes sistem çatı ile kapatılmış ve üzeri sandviç panelle kaplamadır. Tüm pazar alanı yüzey sertleştiricili saha betonu ile kaplı olup, pazar yerinde; 240 adet sebze-meyve, 98 adet tuhafiye, 15 adet balıkçı, 9 adet baharatçı, 8 adet yumurtacı, 8 adet peynir, 5 adet zeytinci tezgahı olmak üzere toplam 383 kayıtlı tezgah açılabilecek konumdadır. Ayrıca, pazar arkasında yer alan ve yüzey sertleştiricili saha betonu ile kaplanan yaklaşık 1600 m2’lik alanda ise Müstahsil pazarı tezgahları kurulabilecek şartları taşımaktadır.

Üstü kapalı pazar alanı içerisinde 1'i engelli olmak üzere, 3 adet Bayan WC, 1'i engelli olmak üzere 4 adet erkek WC, yaklaşık 22 m2 çay ocağı, yaklaşık 12 m2 zabıta bürosu, 17,25 m2 muhtarlık odası ve 5,60 m2 enerji odası olmak üzere yaklaşık 100 m2 kapalı alan mevcuttur.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Pazartesi, Pazarı, açıldı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv