Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 19:13 Bu haber 696 kez okundu
 
Porsuk Barajındaki balık ve kerevit ölümlerinin nedeni oksijensizlikmiş
Kütahya Porsuk Barajı'nda yaşanan toplu balık ve kerevit ölümlerinin, sudaki oksijen seviyesinin aşırı düşmesinden kaynaklandığı bildirildi.
Gündem Haberi


Porsuk Barajında yaşanan toplu balık ve kerevit ölümlerinin müsebbibi belli oldu. Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğü'nün Kütahya Valiliği kanalıyla yaptığı yazılı açıklamaya göre, ölümlerin sudaki oksijen seviyesinin aşırı düşmesinden kaynaklandığı ifade edildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İklim geçişkenliğinin olduğu dönemlerde, su kütlelerinde sıcaklık değişimleriyle katmanlar arasında alt üst olma meydana gelmektedir.  Baraj tabanında bulunan çamur içindeki organik maddelerin harekete geçmesi ve baraja giriş yapan besleyici kaynaklı etkenler sebebiyle barajlarda bulunan algler hızla artmaktadır.

“Canlı yaşam için sınır değer 3 miligram, baraj gölü Sofça köyü girişinde 0,29.”

Nitekim baraj gölünde Sofça köyü girişinden alınan numunelerde bu çözünmüş oksijen değerinin 0,29 miligram değerine kadar indiği tespit edilmiştir. Canlı yaşam için sınır değer olan 3 miligramın altındaki bu değer suda oksijene bağlı yaşayan canlıların ölümüne sebep olması kuvvetle muhtemeldir. Bu durum ülkemizde özellikle bu mevsimde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Baraj gölünde Sabuncupınar girişinde yapılan ölçümde çözünmüş oksijen değerinin 5,6 miligram olduğu tespit edilmiştir. Buradan anlaşılacağı üzere, baraj gölünde su seviyesinin oldukça sığ olduğu Sofça Köyü girişinde lokal bir dengesizlik yaşanmıştır." İfadeleri kullanıldı.

Hatırlanacağı gibi, Eylül ayının son günlerinde  Sofça köyü yakınlarındaki Porsuk Barajı'nda çok sayıda ölü balık ve kerevit karaya vurmuş, yöredeki balıkçılar gölde ilk kez bu büyüklükte bir balık ve kerevit ölümleriyle ilk kez karşılaştıklarını belirtmişlerdi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Porsuk, Barajındaki, balık, ve, kerevit, ölümlerinin, nedeni, oksijensizlikmiş,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv