Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 15:18 Bu haber 2434 kez okundu
 
Rektör Vural Kavuncu: Sağlık Bilimleri Üniversitesi buraya taşınacak
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Kampüsünde yer alan yeni üniversitelerinin ana yerleşkesinin Germiyan Kampüsü olması için valilik, belediye ve DPÜ yönetimiyle anlaştıklarını söyledi.
Eğitim Haberi


Kütahya’da görev yapan yerel basınla kahvaltıda bir araya gelen Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu,  yeni üniversitelerinin mevcut durumu ve geleceği hakkında bilgiler verdi.  Konuşmasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ana yerleşkesi için Valilik, Belediye ve DPÜ yönetimiyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Rektör Kavuncu, “Germiyan kampüsünün yeni Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ana yerleşkesi olması konusunda bir uzlaşıya vardık” dedi.

“Zaman içerisinde yeni eğitim bloklarının yapılmasıyla taşınma gerçekleşir.”

Aynı zamanda mevcut üniversite içindeki Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi sebebiyle oradan Çağrı Merkezine kadar olan kısımda bir uydu kampüsü olmaya da devam edeceklerini kaydeden Kavuncu, “Bunun için bazı yasal prosedürler var. DPÜ önümüzdeki günlerde belirli olan işlemleri başlatacak. Biz ilk olarak bu sene bu alan içerisinde bir bina çalışması hemen yapmayacağız. Önce planlamadan başlayacağız. Şu anda hemen alan devrolsa bile üniversitelerin birbirleri içerisinde kalan eğitim binalarını aynı gün içinde terk etmelerinin imkanı yok. Germiyan Kampüsünde yaklaşık 5 bine yakın meslek yüksekokulu öğrencileri devam ediyor. Bizim de Tıp Fakültesi Diş Hekimliği ve diğer tüm öğrencilerimiz de DPÜ yerleşkesinde devam ediyor. Biz protokollerle birbirimize misafir olmaya devam edeceğiz. Zaman içerisinde yeni eğitim bloklarının yapılmasıyla taşınma gerçekleşir” dedi.

“İşe planmayla başlamak istiyoruz.”

Konuşmasında, üniversiteleri için işe planlamayla başlamak istediklerini belirten Vural Kavuncu, “Bunu kampüs alanı, yaşam alanı şeklinde planlanarak; peyzajıyla, sosyal alanıyla, spor doklarıyla, diğer bütün hizmet ve eğitim birim ihtiyaçlarının planlamasıyla başlayacağız. Bu çerçevede ilk yapacağımız iş ilgili proje ihalelerine çıkmak ve tamamlamak. Arzumuz, yaşayan bir kampüs olması. Kampüs alanı şehir içinde öncülük yapacak alanlardır. Üniversite her alanda şehre öncülük yapmalıdır. Kampüsler sadece eğitim ihtiyacı için gelinen bir yer değil, halkımıza da açık olan sosyal alanları ile de alternatif bir yer olmalı” şeklinde konuştu.

“İlin bizden beklentilerinin farkındayız.”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ikinci devlet üniversitesi olarak Kütahya için son derece önemli bir kazanım olduğunu aktaran Kavuncu, yeni üniversite ve kadrosuyla şehrin ihtiyaçlarını gidereceğine söyledi. İlin üniversitelerinden ve kendilerinden beklentilerinin farkında olduğunu ifade eden Vural Kavuncu, “Eğer Tıp Fakültesi olmazsa öğretim üyesini getiremiyorsunuz, cezbedemiyorsunuz, hastane yapamıyorsunuz ve diğer yapılanma olmuyor. Üniversitesiz bir kalkınma modeli düşünülemez. Üniversitenin olmadığı 2023 hedeflerinde ülkemizin bir yerlerde olması düşünülemez. Biz şimdiye kadar bilgiyi hep tüketen, hep takip eden durumda kaldık. Bunun bedeli çok ağır. Bilgiyle donanmış teknolojiye veya bilginin getirdiği organizasyonlara, şu anda en yüksek paraları ödüyoruz. Örneğin en büyük açıklardan biri sağlık, 12 milyar dolar.  İlaçta yüzde 60’a yakın, tıbbi cihazda ise yüzde 80’e yakın dışa bağımlılık var. Bu oran aşıda ise yüzde 100 oranında. Biz, sağlık üniversitelerinden beklenen ve bu noktadaki ilerlemeler ve önce kendi bahçesinde, yani bölgesel ölçekte kalkınmaya da destek vermek.” İfadesini kullandı.

“Üniversitenin faydasını yakında randevu sıralarında göreceksiniz.”

İkinci üniversitenin varlığını Kütahya’da her alanda htireceklerini belirten Kavuncu, öğretim üyesi sorununu çözeceklerini ve yakında bunun faydasını halkın randevu sıralarının azalmasıyla yaşayacağını dile getirdi. Bazı yapılamayan hizmetlerin de yapılır hale gelmesiyle halkın bunu diğer yönden de görmeye başlayacağını anlatan Vural Kavuncu, “Yeni tedavi birimlerinin açılmasıyla göreceksiniz. Şu anda hastanelerde bazı branşlarda randevu gecikmesinin olduğu bir gerçek. Bunun en önemli nedeni hekim eksikliği. Zorunlu olarak gelen hekimler geliyor ve işi bitince de gidiyor. Bu sadece Kütahya’ya özgü bir sorun değil” diye konuştu.

Üstlerine düşen sorumluluğu alıp Kütahya’yı ve üniversiteyi üst liglere doğru çıkaracaklarına vurgu yapan Kavuncu, ilaç ve tıbbi cihaz teknolojisinde yerlileşmeye katkı vereceklerini söyledi. Önceliklerinin termal sağlık turizmi olduğunu anlatan Kavuncu, “Bölgemiz, ilimiz kaplıca sularından çok zengin ve rehabilitasyon hastaneleri açısından da şu anda önemli bir alt yapıya sahip oldu. Bu hizmetleri üretip, yurt dışına da satabilmek ve ülkemize döviz kazandıracak boyuta geçirmek. Bu sadece üniversite ile değil bizim yapacağımız formüllerle birlikte özel sektöre de yansıyacak şekilde yayılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Çıktığımız kadro ilanlarına müthiş bir ilgi var.”

Gelecek planları içerisinde üniversitenin önceliğinin yatay değil, dikey gelişme ve büyüme olduğunu dile getiren Rektör Kavuncu, “Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yeni kadro ilanı çıktı. Tam 62 tane kadro ilanı ile çıktık. 5 Profesör, 12 doçent, 45 öğretim üyesi. Tüm üniversitenin şu andaki profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi devraldığımızda 113 kişi. Şu anda çıktığımız yarısından fazla 62 kişi kadro ilanı ile çıktık. Müthiş bir ilgi var. Sağlık bilimleri üniversitesi olmanın getirdiği bir avantaj ve cazibeyle birlikte Kütahya çoğu öğretim üyesi için bir avantaj ve tercih edilebilir hale geldi.  Üniversitelerde en büyük sorun özele kaçışlardı. Biz şu anda özelle rekabet ediyoruz. Bize gelecek öğretim üyelerinin önemli bir kısmı bize özel hastanelerde gelecek kesimlerde oluşuyor” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Rektör, Vural, Kavuncu:, Sağlık, Bilimleri, Üniversitesi, buraya, taşınacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv