Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:46 Bu haber 253 kez okundu
 
Sigarada yeni dönem bugün başladı.
Sigarada yeni dönem bugün başladı. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında makaron veya yaprak sigara kağıdının doldurularak satılmasına ilişkin yasak ve düzenlemeleri içeren kanun yürürlüğe girdi.
Gündem Haberi


Sarma sigara tüketenleri üzecek yeni kanun kapsamında, ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere bugünden itibaren 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Devletin sigaradan kaynaklanan yaklaşık 9,5 milyar liralık vergi kaybının önlenmesi ve kayıt dışılığının önüne geçilmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilen kanunun devamı olarak,  Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik cezai uygulama da 1 Temmuz 2021'de yürürlüğe girecek.

Söz konusu maddede tanımlanan fiiller, teşebbüs aşamasında kalmış olsa bile tamamlanmış gibi cezalandırılacak. Tanımlanan suçların konusunu oluşturan eşyanın değerinin fahiş olması halinde, verilecek cezalar yarısından bir katına kadar artırılabilecek. Eşyanın değerinin hafif olması halinde verilecek cezalar yarısına kadar, pek hafif olması halinde ise üçte birine kadar indirilebilecek.

Tütün kullanımında artış var

İstatistiklerde Türkiye’de her gün tütün kullanan bireylerin oranının yüzde 28 olduğu kaydedilirken, Türkiye İstatistik Kurumunun Türkiye Sağlık Araştırmaları verilerine göre, her gün tütün kullanan 15 yaş ve üzeri bireylerin oranının 2016'da yüzde 26,5 iken geçen yıl artarak yüzde 28 olarak hesaplandığı kaydedildi.

Erkekler daha fazla içiyor

Söz konusu orana göre erkeklerin yüzde 41,3, kadınların ise yüzde 14,9 düzeyinde olduğu bildirilirken, tütün kullanmayan bireylerin oranının ise, 2016'da yüzde 69,4 iken 2019'da yüzde 68,7 olduğu ifade edildi.

İstatistikte, yaş gruplarına göre incelendiğinde ise en çok tütün kullanan bireylerin yüzde 42,8 ile 35-44 yaş grubunda yer aldığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sigarada, yeni, dönem, bugün, başladı., ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv