Haber Detayı
04 Ocak 2020 - Cumartesi 11:27 Bu haber 316 kez okundu
 
TES-İŞ Genel Başkanı Akma: Santraller düşük kapasite ile çalışabilir
Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek, Sivas Kangal, Kahramanmaraş Afşin A, Zonguldak Çatalağzı’nda kapatılan termik santrallerin akıbetleri belirsizliğini korurken, durum ile ilgili olarak bir açıklama yapan Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı Ersin Akma, çözüm noktasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile görüştüklerini ifade etti. Akma, santrallerin düşük kapasite ile çalışabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.
Gündem Haberi


Bacalarına filtre takmadıkları için mühürlenen termik santraller için yazılı bir açıklama yapan TES-İŞ Genel Başkanı Ersin Akma, İş yerlerinde çalışan işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile görüştüklerini belirtti.

Mühürlenen termik santrallerdeki işçilerin mağdur edilmemesi için çalışacaklarını ve konuyu takip edeceklerini, santrali işleten şirket yetkililerinin de benzer açıklamalar yaptıklarını söyleyen Akma, şunları dile getirdi:

“Emisyon değerlerini yasal sınırların altında tutarak santrallerin düşük kapasite ile çalışmaları mümkün olabilir.”

"Sendika olarak çevrenin korunması temelinde emisyon değerlerini yasal sınırların altında tutarak santrallerin düşük kapasite ile çalışmalarının, gerekli koşulları sağlayarak geçici çalışma belgesi almalarının ve daha sonra gerekli tüm şartları yerine getirerek tam kapasite çalışmalarının mümkün olabileceğine inanıyoruz. Böylece çevrenin korunmasının yanı sıra çalışanların mağdur edilmeyeceği, santrallerin faaliyet dışı kalmaları nedeniyle teçhizatın zarar görmeyeceği bir çözümün bulunması mümkün olacaktır."

Akma, çözüm noktasında üyelerin herhangi bir hak kaybına uğramaması için 2 Ocak'ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile görüştüklerini de kaydederek, açıklamasını şöyle bitirdi:

“Çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından yaratacağı sıkıntıları dile getirdik. Göçlerin yaşanabileceğini anlattık.”

"İş yerlerinde çalışan işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için alınması gereken önlemleri görüştük. Binlerce işçinin geçim kaynağı ve birer milli servet olan santrallerin faaliyetlerinin tamamen durdurulmasının çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından yaratacağı sıkıntıları dile getirdik. Başka iş yeri ve iş imkanı olmayan bu bölgelerde ekonomilerin olumsuz bir şekilde etkileneceğini, hatta göçlerin yaşanabileceğini anlattık. Kapatılan her bir santralin emisyon değerlerini ve faaliyetlerine devam edebilme koşullarını görüştük ve üyelerimizin iş ve işletme toplu iş sözleşmesinden doğan kazanılmış haklarının korunması talebimizi kendilerine ilettik.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: TES-İŞ, Genel, Başkanı, Akma:, Santraller, düşük, kapasite, ile, çalışabilir,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv