Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 14:56 Bu haber 437 kez okundu
 
TÜİK'in mutlu iller istatistiğinde Kütahya ilk 5 içinde çıktı
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son yayınladığı verilere göre Türkiye'de mutluluk düzeyi en yüksek iller arasında Kütahya’da gösterildi. Kentte mutluluk konusunda genelde emekliler durumu normal karşılarken, gençler ise istatistiğin gerçekleri yansıtmadığına inanıyor.
Gündem Haberi


TÜİK yayınladığı istatistikle Kütahyalıları şaşırttı. Ülkemizin mutlu illerinin açıklandığı istatistikte Kütahya 5. Sırada gösterilirken, komşumuz Afyonkarahisar ise 2. Sırada kendine yer buldu. Büyük şehirler ise sıralamada hayli geride yer alırken, başkent Ankara % 56,23 mutluluk oranıyla 64. Sırada, İzmir %58,24 oranıyla 51. Sırada, İstanbul %58,40 oranıyla 50. Sırada yer aldı.

TÜİK’in söz konusu istatistiğini duyan Kütahyalı vatandaşlar ise, istatistikte bir yanlışlık olduğunu ifade ederken, gençler;  sokağında kime sorsanız hayatından memnun olmadığını söyleyen bir ilin sıralamada nasıl olup da kendine 5. sırada yer bulmasına inanamadığını söylüyor. İstatistik için soru yönelttiğimiz  emekli kesimin geneli de, Kütahya’nın şükretmesini bilen olgun insanlardan oluştuğu için durumun normal olduğunu savunuyor.

Sıralamada Kütahya’nın uygun bir yerde olmadığını iddia eden vatandaşların bazıları ise,  Kütahya’nın ileri sürülenin aksine ülkemizdeki en mutsuz 5 ilden birisi olabileceğini iddia ediyor.

İşte, haber sitemize mutluluk sırlaması hakkındaki düşüncelerini anlatan bazı vatandaşlarımızın görüşleri:

“Şehir öğrenci eline bakıyor açıkçası. İşsizin bu kadar çok olduğu, fabrikaların tek tek kapandığı bu ilde esnaf nasıl hayatta kalsın, nasıl mutlu olsun? “

H. A. (Esnaf): “ Vallahi istatistiği bir haber sitesinde okuyunca çok şaşırdım. Baktım bizim Kütahya 5. sırada. İçimden dedim ki adamlar hep mutlu vatandaşlara denk gelmiş her halde. Yahu kime dokunsanız bin ah çekiyor. İşsizlik, ekonomik bunalımlar, hayat pahalılığı Kütahya’da daha fazla can yakıyor. Zaten bir sürü esnaf kardeşimiz dükkan kapatıyor. Küçük esnaf bitti. Alışveriş yok.

Şehir öğrenci eline bakıyor açıkçası. Öğrenciler geldi mi evimize biraz olsun ekmek götürebiliyoruz, ancak o da bir gün oluyor. Bir bakıyorsunuz ertesi gün elimiz yine boş. İşsizin bu kadar çok olduğu, fabrikaların tek tek kapandığı bu ilde esnaf nasıl hayatta kalsın, nasıl mutlu olsun? Çok zor kardeşim. Çok zor…

Tablo ortadayken, nasıl oluyor da Kütahyalı insanımızın yüzde 74’ü mutlu oluyor anlamadım. İstatistikçiler verileri tersine çevirmiştir, Kütahya kesin en mutsuz 5 ilden biridir. İddia ediyorum bağımsız bir şirket yapsın bu araştırmayı Kütahya en mutsuz 5 ilden biri çıkar.

“Mutlu olan il göç verir mi?”

A. K. (Emekli): “Kütahya mutluymuş mu? Kim demiş onu? Yalan. Mutlu olan il hiç göç verir mi? Çocuklarımız işsiz güçsüz geziyor. Tek emekli maaşıyla iki ev geçiniyoruz. Oğlan kaç aydır işsiz, porselende çalışıyordu, kaç ay oldu işten çıkarılalı, bunalıp bunalıp sigaraya sarıyor. Vallahi onu evin içinde döne döne gezdiğini görürken içim parçalanıyor. Amma elimden de bir şey gelmiyor. Durum vahim,  gidişat kötü. Kütahya’nın neresi mutlu olsun. Bak bi çarşıya, yüzü hiç gülen insan görebilcen mi. Yalan o araştırma, hem de kuyruklu yalan.

“Öğretmenlerin istediği kitapları alabilmek için tanıdıklarımdan gizli gizli gündeliğe gittim.”

L. E. (Ev hanımı): “İnanılacak bir şey değil. Bu istatistiği mutlu azınlıklar içinde yapmış olsalar gerek. Vatandaş kan ağlıyor. Evine gaz alacak parası yok. Hayat pahalılığı belimizi büküyor. Eşim şoför, iş bulursa çalışıyor. Bir hafta çalışıyor, bir ay yatıyor. Küçük çocuğum var, ortaokula gidiyor. Öğretmenlerin istediği kitapları alabilmek için tanıdıklarımdan gizli gizli gündeliğe gittim. Her şey para, paran yoksa Allah yardım etsin. Arada bize emekli büyüklerimiz yardım ediyor da, elektrik parası, gaz parası, pazar harçlığı yapıyoruz. Allahtan evimiz var, bir de kirada olsaydık vay halimize. Allah herkesin yardımcısı olsun.

“Sanırım vatandaşın gazını almaya çalışıyorlar.”

H. R. E. (İşsiz-Erkek): “Ben üniversite mezunuyum, iktisat okudum ve yeni mezun oldum. Memlekette iş yok. Maalesef işsizler ordusuna biz de katıldık. Üniversite okusan bir dert,  okumasan başka bir dert. KPSS sınavlarında iyi puan tutturabilirsek tüm şartları zorlayacağız. Onun haricinde eğitimizle alakası olmayan iş bulabilirsek kendimizi şanslı hissedeceğiz. Şu an boştayım ve benim gibi binlerce insan işsiz. Kütahya’da da çok sayıda işsiz genç var, gerçi iş bulmak için dışarıya giden arkadaşlarım da var, ama sonuçta burası göç veren ve kendine yetemeyen bir il.

Sonuçta Kütahya küçük bir il, diğer büyük illere göre fiyatlar biraz daha makul, emekli şehri olduğu için genelde emeklilerle konuşulmuş anlaşılan. Ununu eleyip duvara asan emeklilerin mutlu olduğu söylenebilir. Ama bu genelleme biz gençleri ve işsizleri kapsamıyor. Bu istatistiğin doğru olmadığına inanıyorum. İlimizin hali ortada, sanırım devlet eliyle vatandaşın gazını almaya çalışıyorlar.

“Kütahya’da insanlar mutlu. Zaten rahat bir yapıları var.”

M. B. Ev hanımı: “Kütahya’da insanlar mutlu. Zaten rahat bir yapıları var. Çoğu buradaki devlet kurumlarından veya yurt dışından emekli olmuş. Emekli olmayanlar da olanların sırtından geçiniyor. Baba oğluna bakıyor, oğlu iş aramıyor. İşsizlik var mı, evet var. İşsizlik her zaman oldu zaten. Ama gençlerimiz iş de beğenmiyor. Alışmış baba parası yemeye, hiç canını sıkmıyor.

“Kütahya’da emekli insanların çok olmasından dolayı ortaya böyle bir sonuç çıkmış.”

F.D. (İşsiz-Bayan): “Konya’da okuyup İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. İstatistiği görmüştüm. Sanırım Kütahya’da emekli insanların çok olmasından dolayı ortaya böyle bir sonuç çıkmış. Emekliler gençlere göre daha olgun ve her şartta şükretmeleri öğretildiği için sonucu normal karşılıyorum. Ama gençler için durum böyle değil.

Eğitim aldığım bölümüm kıymetli bir bölüm olduğu için şu an için bile iş bulmuş durumdayım. Ancak KPSS’ye hazırlanıp kendimi devlet işine bağlayabilmek adına KPSS’ye hazırlanıyorum. Maalesef üniversiteden mezun olan her gencimiz için genelde durum böyle değil.

Türkiye’de sıralamaya giren en mutlu 20 kentimiz şu şekilde oluştu:

Sinop - Mutluluk düzeyi % 77,66
Afyonkarahisar - Mutluluk düzeyi % 77,43
Bayburt - Mutluluk düzeyi % 75,91
Kırıkkale - Mutluluk düzeyi % 75,48
Kütahya - Mutluluk düzeyi % 73,76
Çankırı - Mutluluk düzeyi % 73,50
Düzce - Mutluluk düzeyi % 72,77
Uşak - Mutluluk düzeyi % 72,34
Siirt - Mutluluk düzeyi % 71,65
Şırnak - Mutluluk düzeyi % 71,36
Balıkesir - Mutluluk düzeyi % 70,73
Hakkari - Mutluluk düzeyi % 70,58
Isparta - Mutluluk düzeyi % 70,35
Bolu - Mutluluk düzeyi % 70,15
Sakarya - Mutluluk düzeyi % 69,64
Kahramanmaraş - Mutluluk düzeyi % 68,19
Aksaray - Mutluluk düzeyi % 67,84
Kırşehir - Mutluluk düzeyi % 67,20
Amasya - Mutluluk düzeyi % 65,02
Erzurum - Mutluluk düzeyi % 65,68

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: TÜİK'in, mutlu, iller, istatistiğinde, Kütahya, ilk, 5, içinde, çıktı,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv