Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 14:01 Bu haber 980 kez okundu
 
Ukrayna'da yarışan Kütahyalı genç aşçılar büyük başarı sağladı
Ukrayna’da yapılan Uluslararası “Best Cook Fest – Podillia” gastronomi yarışmasında ülkemizi temsil eden Kütahya Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçı öğrencileri, yarışmadan büyük bir başarıyla döndüler. Öğrencilerimiz yarışmadan 3 Altın, 1 Gümüş ve 10 bronz madalya kazandı.
Turizm Haberi


28.02.2019 – 03.03.2019 tarihleri arasında Ukrayna’da yapılan ve 16 ülkeden aşçı öğrenci ve şeflerin katıldığı yarışmaya Türkiye adına Kütahya Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 5 öğrenci yarışmadan tüm Kütahyalıları onurlandıran bir başarıyla döndüler. 5 öğrencimiz 10 kategoride yarıştığı yarışmadan 3 Altın, 1 Gümüş ve 10 bronz madalya kazandı.

Kütahya yemeklerini dünyaya tanıttılar

Yarışmada öğrencilerimiz Türkiye’den farklı lezzetleri en güzel şekilde sunmaya çalışırken, Kütahya yemeklerinin de tanıtılmasını sağladılar. Kütahya yöresine ait, Sıkıcık Çorbası, Küpte Et, Hamaylı Tatlısı, Dövmeç Salata gibi lezzetler, farklı ülkelerden gelen jüri değerlendirmesine tabi tutuldu. Aşçı öğrencilerimizin Gaziantep ve Hatay gibi Türkiye’ye mal olmuş illerin lezzetlerinin yanı sıra, modern Türk Mutfağından hazırladıkları eşsiz lezzetleri de ödül aldı.

12. sınıf öğrencisi Emirhan Kaba “Ana Yemek” kategorisinde Hünkâr Beğendi,
11. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Aksoy “Tatlı” kategorisinde Künefe,
11. sınıf öğrencisi Cihan Güler “Ana Yemek” kategorisinde Fodula sunumları ile altın madalya kazanırken,
Muhammet Güler “Tatlı” kategorisinde Antep Katmeri ile Gümüş Madalya,
Musa Karateke “Ana Yemek” Kategorisinde “Susamlı Antrikot Sarma” ile Bronz madalya aldı.
Şef Ekip yarışmalarına 3’er kişiden oluşan 2 ekiple katılan okulumuz, 1.ekibin, Sıkıcık Çorbası, Küpte Et, Bademli Kuş Üzümlü Pilav, Dövmeç Salata, Saray Helvası ile, 2.ekibin de İçli Köfte, Kaşarlı Köfte ve Kadayıf Burma yemekleri ile Bronz madalya aldılar.

"Okulumuz çok kısa süre içinde Türkiye’nin en iyi eğitim veren turizm okulları arasına girdi."

Turizm alanlı lisenin Okul Müdürü Hakan Gölpınar ise okullarının başarısı için yaptığı açıklamada; “Okulumuz çok kısa süre içinde Türkiye’nin en iyi eğitim veren turizm okulları arasına girdi. Yurtiçindeki ve Uluslararası yarışmalara davetler alıyoruz. Güney Kore Seul’de ve Moğolistan’daki yarışmalarda ülkemizi temsilen teklifler alıyoruz. Turizm bölgelerindeki oteller okulumuz öğrencilerini tercihen istiyorlar. 2 yıldır ERASMUS kapsamında 40 öğrencimiz Avrupa ülkelerine staja gidiyor. Döner Sermaye işletme gelirimiz Türkiye’de 800 Döner Sermayeli Meslek Lisesi arasında 29.sırada. Bunlar elbette tesadüf değil, Allah’ın izni ve dilemesiyle, öğrencilerin ve öğretmenlerin çabalarının karşılığı. İyi niyet ve samimiyetle çalışan bir ekibimiz var.

İşlerimizi sonuç değil, süreç odaklı yürütüyoruz. Daha yorucu ancak daha kalıcı oluyor. Her yıl artan başarı, istikrarı gösteriyor. Ukrayna’ya zor şartlar ve zorlu bir yolculuktan sonra böyle bir başarı elde etmemiz çekilen tüm zahmete değdi açıkçası. Tüm öğrencilerimi ve öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. Bizlere desteğini esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Başyiğit’e ve Ege Profesyonel Aşçılar Derneğine (EPAD) çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yarışmaya katılan 12. sınıf Öğrencisi Emirhan Kaba da “Okulumuzla 9.sınıftan beri yarışmalara katılıyorum. Stajımı Antalya’da yaptım. Viyana’da da staj yapma imkânı buldum. Bu kez de Uluslararası bir yarışmada Altın madalya aldım. Bize bu imkânları sunan büyüklerime, okul müdürümüze ve öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum” dedi.

Okulumuzun geçen yıl, İstanbul’da yapılan Uluslararası gastronomi yarışmasında 3 altın madalyanın yanında, 95 puanla Modern Türk Mutfağı dalında Türkiye Birincisi olup kupayı aldığı biliniyor. 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Ukrayna'da, yarışan, Kütahyalı, genç, aşçılar, büyük, başarı, sağladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv