Haber Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 14:26 Bu haber 832 kez okundu
 
Vatandaşı bezdiren zam furyasına Zabıta denetimi çare olabilecek mi?
Piyasaları esir alan zam furyası vatandaşı canından bezdirdi. Yükselen döviz fiyatlarına endeksli olarak piyasada iğneden ipliğe her kaleme yapılan zamlar, fırsatçılara da gün doğurdu. Usulsüz fiyat artışlarıyla karşılaşan vatandaşlar denetimsizlikten şikayetçi olurken, Başkan Erdoğan’ın belediye başkanlarına seslenerek zabıtaları göreve çağırmasından sonra, halk piyasadaki bu zam yangınına zabıtaların çare olup olamayacağını sorguluyor.
Gündem Haberi


Piyasalarda, iğneden ipliğe, emekten ete, sütten tüpe sürekli yukarıya doğru dalgalanan fiyat artışları vatandaşları korkutuyor. Dövizin yükselişine bağlı olarak her geçen gün yeni bir zamla karşılaşan vatandaş ne yapacağını şaşırırken, dalgalanmayı fırsat bilenlere karşı da denetimsizlikten şikayetçi oluyor. Bir hafta önce aldığı bir malı bir hafta sonra aynı fiyattan alamayan ve sürekli fiyat artışlarıyla karşılaşan vatandaşlar, Başkan Erdoğan’ın zabıtaların göreve çağrılmasına yönelik sözlerinden sonra, zabıtaların bu zam furyasına çare olup olamayacağını sorguluyor. Kütahya’da bu yönde herhangi bir zabıta denetimiyle karşılaşmadıklarını dile getiren vatandaşlar, zabıtaların fırsatçılık yapan firmaları tespit ederek gerekli yasal işlemleri uygulaması bekliyor.

Bazı ürünler yüzde yüzün üzerinde zam gördü, denetim yok!

Kütahya’daki bazı marketlerde ve pazarda ürünlere yüzde yüzün de üzerinde zam yapıldığını kaydeden vatandaşlar, özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç maddelerine afaki oranda zam yapıldığını söylüyorlar. Vatandaşlar, “Bir bakıyorsunuz 3 gün önce 1 liraya aldığınız bir şey bugün 1,5 lira olmuş, aradan 3a gün daha geçiyor aynı ürünü bu kez 1,75’e alıyorsunuz. Aynı ürünlere sürekli her arttırımda yüzde 25-30 aralığında zam yapılıyor. Örneğin salça, sıvı yağ, domates, ekmek vb. temel gıda maddelerinde artış yüzde yüzü geçti. Halen yükselmeye de devam ediypor. Hiçbir kurum ve kuruluş bu zamları denetlemiyor, niye bu kadar zam yapıldığını sorgulamıyor. Milletin üzerinden fırsatçılık yaparak haksız kazanç elde ediliyor. Maden Başkan Erdoğan zabıtaların denetim yapması için belediye başkanlarına çağrı yaptı, biz de zabıtaları denetim yaparken görmek istiyoruz.” şeklinde konuşuyorlar.

Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, döviz hareketlerinin ardından zam furyası estiren firmalara karşı vatandaşları uyararak, alışılmadık fiyat artışı görmeleri halinde zabıtalara bildirmelerini istemişti.  Belediye başkanlarına da bu konuda çağrı yapan Erdoğan, “Zabıtalarınızı bu konuda hassasiyet içinde olmaya teşvik edin ve nerede fiyatlarda ciddi manalarda oynamalar ve stoklar varsa, bunların stoklarını basmak ve gereğini yapmak bizim de devlet olarak, milletimizin haklarını koruma bakımından görevimizdir” demişti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Vatandaşı, bezdiren, zam, furyasına, Zabıta, denetimi, çare, olabilecek, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv