Haber Detayı
22 Aralık 2018 - Cumartesi 10:55 Bu haber 905 kez okundu
 
Yemek borusuna 3 cm'lik kemik takıldı
Kusma şikayeti ile Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Birimine başvuran 60 yaşındaki bir bayan hastanın yemek borusuna 3 cm boyunda kemik takıldığı tespit edildi. 3 gün boğazında kemik parçasıyla gezen ve aynı zamanda yemek borusu da delinen hastaya, hastanede yapılan endoskopik işlemle sağlığına kavuşması sağlandı.
Yaşam Haberi


Kütahya’da yediği küçük hayvan etinden sonra boğazında takılma hissiyle rahatsızlanan F. E. İsimli 60 yaşındaki bayan, sürekli kusma eğilimi ve kusma şikayetiyle Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Birimine başvurdu. Hastanede yapılan tetkiklerde boğazında 3 cm boyunda kemik parçası olduğu tespit edilen bayan hastaya, Gastroenteroloji Uzmanları Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Coşgun ve Dr. Öğretim Üyesi Sami Evirgen 1.5 saatlik bir endoskopi işlemi yapıldı ve kemik parçası çıkarıldı.

Boğazındaki kemikle 3 gün gezmiş

Bayan hastaya yapılan operasyonla ilgili bilgi veren Gastroenteroloji Uzmanları Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Coşgun, şu bilgileri paylaştı: “3 gün önce kemikli küçükbaş hayvan eti yeme sonrası boğazda takılma hissi gelişen 60 yaşındaki bayan hastamızın ilk önce  hikayesini dinledik . Gittiği sağlık kuruluşlarında çekilen grafilerde yabancı cisim radyoopak olmadığı için görülmemiş. Hasta 3 gün bu cisim ile durmuş, bu esnada yemek borusunda sivri ucu ile delinmeye yol açmış. Hasta bize başvurduğunda görüntülerle teşhisini koyduktan sonra hemen üst gis endoskopisi yapıldı ve üst sfinkteri geçer geçmez resimde görülen kemik izlendi. Yabancı cisim forsepsi ile cisim tutularak çıkarıldığında yemek borusunu delmiş olduğu görüldü. Bu tür durumlar için kullanılan OTSC(Over To Scope Clip) ile, toplamda 1.5 saatlik bir işlemden sonra perforasyon alanı endoskopik olarak kapatıldı.”

“Büyük Çaplı Bir Ameliyattan Kurtuldu.”

Yapılan operasyonla hastanın yüksek riskli daha büyük bir operasyondan kurtulmasının sağlandığını ifade eden Dr. Coşgun, “Hastanın şu an sıvıları yutmasında sıkıntı yok ve çekilen baryumlu grafisinde perforasyonun tam olarak kapandığı izlendi. Çok kısa bir süre sonra tamamen sağlığına kavuşacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Yemekleri tam çiğnemeli.”

Halkımızın bu gibi sıkıntılarla karşılaşmaması için bu konuda bilinçli olması gerktiğini ve yiyecekleri iyice çiğnemeden yutmaması gerektiğini de dile getiren Dr. Coşgun, “Eğer boğazda yutma sonrası böyle bir batma hissi yaşanırsa, en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Yemek, borusuna, 3, cm'lik, kemik, takıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv