Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 13:30 Bu haber 1089 kez okundu
 
Yeni cezaevi Temmuz sonunda hizmete giriyor
Kütahya’da mevcut cezaevinin ihtiyaca cevap verememesi ve depreme dayanıksız olması gerekçesiyle yapılması kararlaştırılan yeni cezaevinin, Temmuz ayın sonunda hizmete gireceği bildirildi.
Gündem Haberi


Kütahya Parmakören mevkiinde Adalet Bakanlığı tarafından 2017 yılında yapımına başlanan ve artık üzerinde son rötuşların yapıldığı cezaevinin bu Temmuz ayı sonunda hizmete gireceği ifade edildi. Eskişehir yolu üzerinde bulunan eski cezaevine göre 10 kat daha büyük olan yeni cezaevi, 69 bin metrekare inşaat alanına sahip ve 215 bin metrekare lojman sahaları ile birlikte toplamda 245 bin metre kare alanda kuruluyor. Ceza evindeki inşaatın sona yaklaşılması münasebetiyle bir açıklama yapan kurumun Kütahya Müdürü Kasım Demirapl, Parmakören Mahallesi'nde bulunan toplamda bin 600 kişi kapasiteli yeni cezaevinin Temmuz ayın sonunda faaliyete geçirileceğini bildirdi.

Demiralp açıklamasında, Kütahya E Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun yeni binalarında da hükümlülerin rehabilite edilmesi için çeşitli atölyelerin bulunacağını kaydetti.  Kurumda çini-seramik, kundura, konfeksiyon, fırın ve unlu mamülleri ile marangoz atölyelerinin bulunacağını belirten Müdür Demiralp, 1983 yılında yapılan mevcut cezaevinin bugünkü ihtiyaçlara cevap vermemesi ve binanın depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yeni cezaevinin yapılmasının kararlaştırıldığını anlattı.

270 dönümlük arazi üzerine bir T, bir de Açık Ceza İnfaz Kurumu ile 100 adet lojman yapıldığını ifade eden Demiralp, “Yeni binamız 30 Temmuz 2018 itibariyle tamamlanacak. Binada 7 tane iş atölyesi var. Ata sanatımız çini sanatını atölyelerimizde yaşatmak istiyoruz. Türkiye genelinde 48 tane mağazamız var. Bu mağazalarımıza ürün yetiştirmekle beraber, aynı zaman da kültür elçiliği de yapıyoruz. Bir atölyede yılda 500'ye yakın hükümlü eğitim görüyor. 1995 yılından bu yana kurumuzda 5 bin kişiye eğitim verildi" dedi.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Yeni, cezaevi, Temmuz, sonunda, hizmete, giriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv