Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 11:29 Bu haber 423 kez okundu
 
Zafer Bayramı coşkusu doyasıya yaşandı
30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıl dönümü ve Kütahya’nın kurtuluş yıl dönümü, onbinlerce vatandaşın katılımıyla coşku içinde kutlandı. Törenlere iştirak eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı konuşmada, halen ülkemize ve milletimize kasteden her türlü düşmanlığa karşı İstiklal davamızın aynı kararlılıkla sürdüğünü ve bu mücadeleyi de Allah’ın izniyle kazanacağımızı ifade etti.
Gündem Haberi


Düşman işgaline karşı tüm milletinin top yekün mücadelesiyle vatanını emperyalist güçlere pay ettirmeyen asil Türk milletinin zaferini ilan ettiği tarih olan 30 Ağustos 1922’nin 96.yıl dönümü Kütahya’da coşku ve gururla kutlandı.  Aynı zamanda Kütahya’nın kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümü de olan 30 Ağustos Zafer Bayramı için,  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Kütahya’ya geldi.

Zafer Bayramı etkinlikleri ilk önce Zafer Abidesindeki anma töreni ile başladı. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler ve Ahmet Erbaş, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve Türkiye’nin 81 ilinden binlerce genç katıldı.

Harekât anlatıldı

Kutlamalar çerçevesinde daha sonra  Dumlupınar Zafer Abidesine çelenk sunuldu. Saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşının okunması ve Türk Bayrağının göndere çekilmesiyle devam etti. Burada söz alan Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz’ün ardından subaylar, protokol ve vatandaşlara büyük zaferin kazanıldığı arazi ve düşman kuvvetlerine karşı gerçekleştirilen harekat hakkında bilgi verdiler. Konuşmalardan sonra, mehter takımı eşliğinde Zafertepe tören alanına yürüyüş düzenlendi ve Zafertepe Müzesi gezildi.

Zafertepe Törenindeki etkinlikler ise Bakan Kasapoğlu ve protokolün tören birlikleri denetlemesi ve halkın bayramını kutlamasının ardından başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların edilmesinin ardından konuşmalara geçildi.

“Malazgirt ve Dumlupınar Zaferi sevinçlerini ard arda kutlamanın sevincini yaşıyoruz.”

Burada konuşan Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Malazgirt ve Dumlupınar Zaferi sevinçlerini ard arda kutlamanın  sevincini yaşadıklarını söyledi. Bakan Kasapoğlu, “1071’de Sultan Alparslan’ın bizlere vatan kıldığı bu topraklar, 1922’de Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz emriyle bir kez daha Türk yurdu olarak tescillenmiştir. Ahlat’tan Söğüt’e, Söğüt’ten Dumlupınar’a uzanan bu kutlu yol boyunca değişmeyen tek şey, milletimizin azmi, cesareti ve iman gücüdür. Bu irade, istiklâl şairimizin “Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz” diyerek altını çizdiği satırda gizlidir. 30 Ağustos; dünden bugüne uzanan ve bugünden de ebediyete ulaşacak olan kopmaz bir zincirin altın halkasıdır. 1071 Malazgirt ruhunu en son 15 Temmuz’da, Türkiye’nin bütün meydanlarında gördük. O ruhu hürmetle selamlıyoruz. Evet, 30 Ağustos’tan bize yalnızca bir zafer değil, ibret ve ilham alınması gereken dersler de miras kalmıştır. Bu mirasa sahip çıkmak siz sevgili gençlerimizin en önemli vazifesidir. Bugün ülkemize ve milletimize kasteden her türlü düşmanlığa karşı İstiklal davamız aynı kararlılıkla sürüyor. Bu mücadeleyi de Allahın izniyle kazanacağız” şeklinde konuştu.

“Dumlupınar’da topla, tüfekle vatanımızı işgale yeltenen emperyalist zihniyet, bugün de yine türlü yollarla üzerimize geliyor.”

“Türkiye’nin yükselişinden rahatsız olanların önümüze çıkarabileceği engellere karşı da uyanık ve dikkatli olacağız” diyen Bakan Kasapoğlu, “Bölgesinde ve dünyada söz sahibi, güçlü bir Türkiye, bu coğrafya üzerinde çirkin emelleri olan bazı güçleri rahatsız ediyor. Dumlupınar’da topla, tüfekle vatanımızı işgale yeltenen emperyalist zihniyet, bugün de yine türlü yollarla üzerimize geliyor. Fakat Türkiye’yi mağlup edeceğini zannedenler, Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve aziz milletimizin eğilmeyen başı sayesinde her seferinde hezimetle karşı karşıya kalıyor” dedi.

“Sizin gibi vatan evlatları var oldukça, bu büyük istiklal şuuru bu topraklarda yaşadıkça bu milleti hiçbir güç yolundan döndüremeyecektir.”

Konuşmasında gençlere de seslenen Kasapoğlu, “Bugün Dumlupınar’a gelerek ecdada duyduğunuz hürmet ve muhabbeti göstermeniz; Türkiye adına umut ve heyecan vericidir. Sizin gibi vatan evlatları var oldukça, bu büyük istiklal şuuru bu topraklarda yaşadıkça bu milleti hiçbir güç yolundan döndüremeyecektir. Bu milletin evlatları nesilden nesile istiklal sancağını bihakkın taşıdılar, bundan sonra da asla yere düşürmeyeceklerdir. Ülkemiz için büyük hedeflerimiz, milletimizin geleceği için çok güzel hayallerimiz var. Manevi huzurlarında bulunduğumuz aziz kahramanlara minnet borcumuzu ödeyebilmenin yegâne yolu, Türkiye’yi hayalini kurduğumuz o aydınlık yarınlara taşımaktır. Bugün sorumluluk makamında olan bizler, var gücümüzle bu vazifeyi yerine getirmenin mücadelesini veriyoruz. Yarınlarda bu aziz emanet sizlerin omuzlarınızda olacak” diye konuştu.

“Bütün bu haykırışlar, hiç şüphe yok ki bu topraklarda yine bir diriliş çağının kıvılcımlarını çaktırmaktadır.”

Değerlendirmesinde Başkan Erdoğan’ın “Ya olacağız ya öleceğiz” sözüne işaret eden Bakan Kasapoğlu,  “Benliklerimizdeki bütün bu haykırışlar, hiç şüphe yok ki bu topraklarda yine bir diriliş çağının kıvılcımlarını çaktırmaktadır. 96 yıl önce bugün burada can ve kan pahasına bir istiklal destanı yazan ve bu aziz vatanı bize miras bırakan bütün kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Bıraktıkları kutlu emanete son nefesimize kadar sahip çıkacağız. Milletimize ve en değerli hazinemiz olan gençlerimize hizmet etmekten geri durmayacağız. Ülkemizin dört bir yanından aynı ruh ile bu topraklara koşmanın ve buradan bütün dünyaya verdiğimiz birlik ve dirlik fotoğrafının anlamı çok büyüktür. Türkiye’nin hasımlarını kaygılandıran, işte bu sarsılmaz birlik ve bütünlük tablosudur. Kimsenin bu ülkenin gençlerini karanlık ağına çekmesine, oyuna getirmesine müsaade etmeyeceğiz. Bize emanet edilen bu sancağı birbirimize kenetlenerek daima yükseklerde tutacak ve ülkemizi en yükseğe taşıyacağız” dedi.

Törende bir konuşma yapan Kütahya Valisi A. Hamdi Nayir de Türkiye’nin dört bir yanından binlerce genci Dumlupınar’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Sevgili gençler! Sizler burada bulunarak, Gazi Mustafa Kemal’in değerlerine sahip çıktığınızı gösterdiniz. Sizlerin burada görmekten büyük mutluluk duymaktayım. Bu bağlamda sizi bu topraklarla buluşturan, sizlere bu imkânı sağlayan Sayın Bakanım Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından 12. Büyük Zafer Koşusu ödül töreni ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi birliklerinin geçişinden sonra da yöresel kıyafetler içerisinde top mermisi taşıyan kağnılar eşliğinde savaş dönemi canlandırıldı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Zafer, Bayramı, coşkusu, doyasıya, yaşandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv