Kütahya'da böbrek tümörünü ameliyatsız temizlediler
Kütahya’da böbreğinde 10 cm çapında büyük bir tümörü olan kadın hasta, yapılan ameliyatsız damar tıkama yöntemiyle başarıyla tedavi edildi.
661 defa okunmuş - 30 Mayıs 2019 - Perşembe 17:15

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nde, kadın hasta K.K.’nin tümörü, ameliyat yapılmadan damar tıkama yöntemiyle 30 dakikada temizlendi. Anjiografi ile embolizasyon (damar tıkama)  yöntemiyle tedaviyi gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Korkmaz operasyonla ilgili verdiği bilgilerde ‘’Günümüzde Radyoloji sadece tanı amaçlı bir branş olmaktan çıktı. Girişimsel radyoloji değişik hastalıklarda kullanılan önemli bir tedavi yöntemi haline geldi. En etkin kullanım alanlarından birisi de tümör-kanser hastaları. Bazı organ kanserlerinde ve uygun olan hastalarda kanserli dokuya giden damarı özel bir teknolojik yöntem olan hareketli röntgen görüntüsü rehberliğinde tıkıyoruz. Böylelikle tümör dokusunun kanlanması kesilince doku ölüyor. Yüksek düzeyde teknolojik yatırım gerektiren ve akademik bilgi- deneyim gerektiren bu yöntem, ameliyatlı tedavilere oranla çok daha az hayati risk taşıdığından dolayı tercih ediliyor.” dedi.

Bu ileri düzey tedavi yönteminin Kütahya’da, uygulanabiliyor olmasının hastalar için büyük bir imkan olduğunu ifade eden Doç. Dr. Korkmaz . “Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, öğretim üyeleri olarak bizleri her zaman akademik bilgi ve mesleki yetkinliklerimizi geliştirmeye teşvik etmekte ve yenilikçi uygulamaları Kütahya’da hayata geçirmemiz için önümüzü açmaktadır. Bu nedenle Rektörümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü ile hastane yöneticilerine teşekkür ederim.’’ şeklinde konuştu.

“Allah doktorlarımızdan ve bizlere bu imkanı Kütahyamız’da sağlayan devletimizden razı olsun”

Hasta yakınları ise söz konusu tedavi yöntemi için ise, ”Annemizin rahatsızlığı nedeniyle gittiğimiz doktorlar böbrekte 10 cm büyüklüğünde büyük bir tümör olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söylediler. Ama ameliyat sonrası böbreğini kaybetme riski vardı. Hastanedeki doktorlarımız bize ameliyatsız tedaviyi anlattılar, bizde kabul ettik. Başka yerlere gitme durumumuz zaten yoktu. Eğer başka illere gitsek perişan olurduk. Çok şükür üniversiteden Doç. Dr. Mehmet Korkmaz hocamız tümörü yarım saat içinde, ameliyat etmeden yok etti. Annemizin böbreği de zarar görmedi. Doç. Dr. Mehmet Korkmaz hocamıza teşekkür ediyoruz. Biz böyle bir tedaviye belki büyük şehirlerde bile ulaşamayacak iken kendi memleketimizde, kendi hastanemizde tedavi olduk. Allah, KSBÜ Hastanesi çalışanlarından ve bize bu hizmetleri sağlayanlardan, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Allah güçlerine güç katsın." ifadelerini kullandılar.

Anjiografi ile Embolizasyon yöntemi nedir?

Bu işlem bazı organ ve doku kanserlerinde kullanılmaktadır. Önce hastanın bu tedaviden fayda görüp görmeyeceği araştırılır. Uygun hastalarda anjiyografi (damar görüntüleme) cihazı ile tümörü besleyen damar görüntülenir. Ardından embolizasyon denilen işlem ile tümöre giden damar tıkatılır. Böylelikle tümör kanla beslenemez hale gelir, küçülüp yok olur.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...