Murat Dağında Siyanürle altın aramaya bakanlık olur dedi
Kütahya İli Gediz İlçe sınırları içinde bulunan Murat Dağı Karaağaç köyünde Anadolu Export Maden Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan siyanürle altın arama işine Çevre ve Şehircilik Bakanlğı tarafından olumlu ÇED raporu verildiği öğrenildi. Sayısız endemik bitki türüne ve çok sayıda temiz su kaynağına ev sahipliği yapan Murat Dağı ve çevresini büyük bir çevre feleketi mi bekliyor?
863 defa okunmuş - 30 Mayıs 2019 - Perşembe 18:56

Bünyesinde barıdırdığı eşsiz doğası, kendine has sayısız endemik bitki türü, çok sayıda temiz su kaynağı, termal turizm tesisleri, kayak merkezi gibi çok önemli doğal zenginlikler barındıran Murat Dağı için tehlike çanları çalıyor. Aynı zamanda milli park unvanı taşıyan Murat Dağında Karaağaç köyünde Anadolu Export Maden Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan siyanürle altın arama işine Çevre ve Şehircilik Bakanlğı tarafından olumlu ÇED raporu verildiği öğrenilirken, yore halkını ve çevrecileri siyanür korkusu sardı. Şirkete Altın- Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde olumlu ÇED raporu verilmesiyle yürekler ağıza gelirken, özellikle yore halkı bakanlığın aldığı karara büyük tepki gösteriyor.

Siyanür toplama havuzları Murat Dağının sonu olur!

Yörede şirket tarafından eğer altın arama işi başlatılırsa, ayrıştırma işinden sonra atık toplama havuzlarında biriktirilen siyanürlü suyun gerek buharlaşma veya gerek sızma yoluyla tüm temiz su kaynaklarını ve doğayı zehirleyeceği düşünülüyor.

Murat Dağı bir milli park olarak, sayısız hayvana, endemik bitkiye, termal ve temiz su kaynaklarına ev sahipliği yaptığının altı çizilen tepkilerde, altın madeninin ayrıştırılması ile açığa çıkan ağır metaller ve siyanürün yöredeki ekosisteme tamiri mümkün olmayan ağır hasar vereceği ifade ediliyor.

Kütahya ve Eskişehir’in temiz su kaynağı Murat Dağı büyük risk altında

Diğer yandan, Uşak-Kütahya il sınırında yer alan Murat Dağının yöredeki dört büyük su kaynağı olan Büyük Menderes, Gediz, Porsuk ve Banaz Çayı’nın da doğduğu yer olarak bilinirken, bu nehirlerin suladığı Büyük Menderes, Çivril, Denizli, Aydın, Söke, Gediz, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Manisa ve Bakırçay havzaları Ege bölgesinin en önemli tarım merkezlerinin büyük risk altına gireceğine vurgu yapılıyor.

ilimizin içme suyunu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan Murat Çayı, Porsuk Nehrinin Murat Dağından çıktığı ve buradan beslendiği kaydedilirken, Murat Dağının aynı zamanda Porsuk Nehri ile Eskişehir’in de şehir şebeke suyuna kaynaklık yaptığına dikkat çekiliyor.

CHP İl Başkanı Şahbaz yaptığı basın açıklamsıyla kararın iptali için herkesi göreve çağırdı


Bakanlığın ilgili kararından sonra Kütahya’da konuya ilk tepki gösteren parti CHP olurken, partinin il başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz yaptığı basın açıklmasıyla kamuoyunu ve STK’ları kararın iptali için göreve çağırdı. Şahbaz Yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Murat Dağında yapılacak bir Siyanürle Altın arama işi, yer altı sularının ve bu nehirlerin ağır metallerle zehirlenmesine, bu nehirlerle sulanan ovaların, toprakların zehirlenmesine neden olacaktır.

Porsuk nehrinin beslediği Sakarya Nehri ile birlikte Ankara’ya dek uzanan Batı  Anadolu’nun büyük bir bölümünü, Manisa Ovasını sulayan Gediz Nehri ve Aydın  Söke ovasını besleyen Büyük Menderes Nehrinin su havzası Murat Dağıdır. Murat Dağında kurulacak bir Siyanür’lü Altın Madeni yer altı sularının ve bu nehirlerin ağır metallerle zehirlenmesine, bu nehirlerle sulanan ovaların, toprakların zehirlenmesine neden olacaktır.

Şahbaz, Eti Bor ve Eti Gümüş madeninden kaynaklanan sağlık sorunlarını örnek gösterdi

Emet ve Hisarcık ilçelerimizde bulunan Eti Bor Maden işletmesi ile bölgede üzüm bağlarının kuruduğunu, büyük ölçüde tarım yapılamaz hale geldiğini, Emet Çayı’nın ve içme sularının Arsenik aktığını ve bölge halkında ağır Arsenik zehirlenmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığını biliyoruz.

Biz Eti-Gümüş madeninde ki Siyanür tesislerinde yaşanan çevre felaketlerini, madenin bulunduğu Dulkadir köyü’nde ve çevre köylerde insanların genç yaşta kanserden ölmeleri, Ağır metal zehirlenmeleri ile sağlıklarını kaybetmeleri, Kütahya’da her çeşit kanserin çok yaygın olarak erken ölüme neden olduğunu biliyoruz ve yaşıyoruz.

“Tüm bu sorunlar ülkemizin en çok nüfus barındıran ve en verimli ovalarında şehirlerinde nesiller boyu, yüzyıllarca yaşanacaktır.”

Tüm bu sorunlar ülkemizin en çok nüfus barındıran ve en verimli ovalarında şehirlerinde nesiller boyu, yüzyıllarca yaşanacaktır. Bir takım işletmeler kar etsinler  diye para hırsı ile yaşam kaynağımızı zehirleyerek vatanımızın, topraklarımızın ve sularımızın zehirlenmesine, tüm canlıların, ekosistemin, nesiller boyu halkımızın zehirlenmesine, acılar içinde kalmasına, hastalanmasına asla izin vermeyeceğiz. Murat dağı hepimiz için yaşamdır, çok değerlidir.

Verilen ÇED kararının iptali için kamuoyunu, STK’larımızı duyarlı davranmaya, yaşam kaynağına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımız ve STK’larımızla birlikte yasal sürecin sonuna dek takipçisi olacağız. “

Murat Dağında bilinen 114 endemik bitki türü var. Bunlardan sadece 3’ü Murat Dağında yetişiyor.

Murat Dağı bölgeye oksijen kaynağı olmasının yanı sıra, kayak turizminin yapıldığı, termal otellerin bulunduğu ve bilinen 114 endemik bitkinin yetişdiği eşiz bir zenginlik barındırıyor.

Murat Dağı'nda aynı anda sürekli olarak farklı sıcaklıklar ve yağış rejimleri de görülmesi yöreye has bitkilerin yetişmesine ve su kaynaklarına ev sahipliği yapmasına vesile olurken, endemik türlerden 3 tanesinin (Alyssum Davisiasum, Vervascum Coropilofium, Sedum Hispanicum) yalnızca Murat Dağı'nda görüldüğü tespit edilmiş durumda.

Ege bölgesinde bulunan birçok ovayı sulayan akarsuların buradan kaynağını aldığı bilinirken, Gediz Iramağı, Sakarya Irmağı ve Büyük Menderes Irmağı bu arazinin sınırları içinden doğmaktadır. Banaz Çayı, Murat Çayı, Orhaneli Çayı, Mustafa Kemal Paşa Çayı, Porsuk Çayı, Susurluk Çayı ve daha birçok irili ufaklı akarsu yine Murat Dağı ve bağlı tepelerden kaynağını almaktadır.

Bu yapıların yanında Kartal Tepe civarında bulunan Kuzu Gölü, Tınaz Tepe çevresinde bulunan Göl Yeri ve bunların dışında 3 tane daha irili ufaklı göl ve gölet bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 8 adet de sıcak su kaynağı bulunmaktadır.

Deprem riski unutulmamalı

Demirci Platosu ve Murat Dağı arasında sınırlanan 50 km boyunca uzanan Simav Fayının yöreyi 1.derece riskli deprem bölgesi haline getirmiş durumda olduğu bilinirken, yörede yaşanan ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği büyük Gediz Depreminin acıları hala taze duruyor. Uzmanlar, bölgenin bu sebeple maden ve yapılaşma faaliyetleri açısından uygun olmadığına değinirken, bölgede 30 yılı aşkındır deprem gerçekleşmemesi ve faylarda biriken büyük enerji birikiminin boşalması halinde muhtemel büyük bir depremin son derece yıkıcı olacağına vurgu yapılıyor.  

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...