Kütahya'da ilk kez kapalı yöntemle beyin ameliyatı yapıldı
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (EÇEAH) bir hastaya ilk kez kapalı yöntemle beyin ameliyatı yapılarak, beynindeki tümör temizlendi.
389 defa okunmuş - 14 Aralık 2019 - Cumartesi 14:58

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında gerçekleşen vakada bir hastaya kapalı yöntemle, burundan endoskopik kamera ile girilerek hastanın beyninde bulunan tümör temizlendi.

“TÜMÖR TAMAMEN TEMİZLENDİ”

Kütahya’da büyük başarıya imza atılan ameliyatla ilgili bilgiler veren KSBÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın şunları söyledi: “Bugün Kütahya’da bir ilk gerçekleştirerek hastamıza kapalı yöntemle beyin ameliyatı gerçekleştirdik. Burundan endoskopik kamera ile girerek ameliyat yaptık. Bu yöntemle tümör tamamen temizlendi. Türkiye’de bu alanda ismini duyurmuş Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı, aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi AD Başkanı ve Hipofiz Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Savaş Ceylan’ın katılımıyla bu operasyon gerçekleşti. Son teknoloji kullanarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kütahya için hayırlı uğurlu olsun. Bize bu imkanları sunan Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu'ya da teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

KSBÜ’DE KONUYLA İLGİLİ KURS DÜZENLENDİ

Başarılı ameliyattan sonra Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde konuyla ilgili “Endoskopik Transsfenoidal Cerrahi Bölge Kursu” düzenlendi. Kursa İzmir, İstanbul, Afyon, Denizli ve Eskişehir’in üniversitelerinden beyin ve sinir cerrahı akademisyenler katılım sağladı.

“KÜTAHYA’DA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Kapalı yöntemle gerçekleştirdiği beyin ameliyatlarıyla Türkiye’de isminden sıkça söz ettiren Prof. Dr. Savaş Ceylan, Kütahya’ya kendilerini davet eden KSBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Emre Aydın’a teşekkür ederek şunları ifade etti:  “Kütahya’da olmaktan çok mutlu olduğumu bildirmek istiyorum. Çok yere gittik ama kendi memleketimize geç geldik. Ben bu yörenin çocuğuyum. Bugünkü ameliyatımız çok başarılı geçti. KSBÜ’de bulunan ekibi çok beğendim. Çok güzel bir iş çıkardık. Doç. Dr. Hasan Emre Aydın’ın bu yöntemi başarı ile devam ettireceğine inancım tamdır.”

Kursun sonunda KSBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Yıldırım tarafından Prof. Dr. Savaş Ceylan’a Kütahya’nın simgesi olan vazo takdim edildi. Ceylan, Kütahya’da olmaktan mutluluğunu tekrar ifade ederek, kursu düzenleyenlere teşekkürlerini sundu. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...