Kütahya Belediyesinden öğrencilere büyük destek
Kütahya Belediyesi, ikametgahını Kütahya olarak belirleyen üniversite öğrencilerine çok sayıda indirim ve avantajların sunulduğu İkamet Kart uygulamasını hayata geçirdi. Belediye Başkanı Alim Işık, kartın tanıtımı için üniversite öğrencilerine sunulacak olan avantajları anlatmak üzere öğrenci topluluğu başkanları ile bir araya geldi.
366 defa okunmuş - 17 Aralık 2019 - Salı 18:27

Kütahya Belediyesi, ilk adresini Kütahya olarak resmileştiren üniversite öğrencilerine çok sayıda indirim ve avantajların sunulduğu “İkamet Kart” uygulamasını hayata geçirdi. Kart için bir tanıtım organizasyonu düzenleyen Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, ‘İkamet Kart Projesi’ kapsamında  Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Öğrenci Topluluğu Başkanları ile Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Kart hakkında bilgiler veren Işık, şunları ifade etti: “Üniversitelerimizde ilçelerimiz dahil, yaklaşık 50 bin öğrencimiz Kütahya’da misafirimiz. Merkezde olan öğrenci sayısı yaklaşık 30-35 bin. Kütahya belediyesi olarak öğrencilerimiz başta olmak üzere, merkezde yaşayan yaklaşık 300 bin vatandaşımıza vermek zorunda odluğumuz hizmetlerin kalitesini artırmayı planlıyoruz. Daha nitelikli hizmetle Kütahya’mızı daha yaşanabilir bir kente dönüştürmeyi hedefledik. Bu kapsamda da en önemli uygulamalarımızdan birisi, İkamet Kart projesidir. DPÜ ve KSBÜ üniversitesinde kayıtlı olan öğrencilerimiz buna Kütahyalı öğrencilerimiz de dahil, birinci adres olarak ikametgahlarını Kütahya göstermeleri halinde, hem hizmet kalitemizi artıralım hem de pozitif ayrımcılık olsun düşüncesiyle ilave katkılar yapalım diye düşündük. İlgili organlarımızla projelerimizi netleştirdik. Bazılarını belediye meclis toplantımızda karar alarak ve Ekim ayından itibaren uygulamaya soktuk.”

“30 TL aylık abonman karşılığında sınırsız iniş ve biniş elde edildi.”

Konuşmasının devamında ikamet Kartın öğrencilere çok sayıda avantaj sağlayacağını kaydeden Başkan Işık, Kampüs içerisinde otobüs hizmetinden yararlanmayı düşünen öğrenciler için, 30 TL aylık abonman karşılığında sınırsız iniş ve biniş elde edildiğini belirtti. Bu uygulamayı meclisden geçirdiklerini analatan Işık açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kampusle yurt arası 1 liraydı 75 kuruş oldu.”

“Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda kalan öğrencilerimizin kampüse geliş gidişlerinde kampüsle yurt arası taşıma bedeli 1 liraydı, ikamet karta sahip olan öğrencilerimiz için yüzde 25 indirim yaparak 75 kuruşa düşürdük ve uygulamaya geçirdik. Ocak ayından itibaren yeni bazı uygulamaları başlatacağız. Bunlardan birisi tüm esnaf odaları başkanlarımızla bir toplantı yaptık. Esnaf Odaları Birlik Başkanımızın başkanlığında 17 esnaf odamızın tamamı eğer böyle bir projeye öğrencilerimiz destek olurlarsa, bizim odalarımıza kayıtlı üyelerimiz de gönüllülük esaslı olmak kaydıyla, verdiğimiz hizmetlerden ve sattığımız mallarda bu tür öğrencilerimize yüzde 10 indirim yapmayı taahhüt ediyoruz dediler. Söz konusu iş yerlerinin önüne çıkartmalı bir tabela takacağız. “İş yerimizde Kütahya Belediyesi ikamet kart indirimi uygulanmaktadır (yüzde 10)” tabelası olacak. Bunu gören kardeşimiz bundan dolayı oraya girdiğinde hiç bir uyarıya gerek olmaksızın elindeki kartı gösterdiğinde otomatik olarak yüzde 10 indirim alacak. Bu 17 odaya üye olan her işyerimiz bunu zamanla tamamını kapsayacak şekilde böyle bir uygulamaya destek verecek. Bunun zorla olması mümkün değil, buna gönüllülükle başlayacağız.”

Su faturalarında yüzde 25 indirim

İkamet Kartın su faturalarında da indirim sağlayacağını ifade eden Başkan Işık; “Şehrimizde evde kalan öğrenci kardeşlerimize destek olması amacıyla, bu kampanyaya önce belediyeden başlayalım dedik. Belediye meclisimiz Aralık ayı toplantısında karar aldı, ikamet kartı bulunduran bir öğrencimiz evinin kiracısı ve su abonesi onun üzerindeyse; ikamet kartına sahip olması kaydıyla doldurulan su faturalarına yüzde 25 indirim başlatacağız.

“İkametgahı Kütahya’da olan öğrencilerin bir bölümüne çekilişle yardım etmek düşüncemiz var.”

Henüz daha netleştiremedik, üzerinde çalışıyoruz, eğer kaynak bulabilirsek Kütahya’mızdaki iş adamlarımızdan veya Sivil Toplum Kuruluşlarımızın, ya da hayır kuruluşlarından biz bu projeye destek veririz diyen olur ise bir düşüncemiz daha var. 31 Aralık tarihi itibariyle ikametleri Kütahya’da kesinleşmiş bulunan öğrencilerimize noter huzurunda çekeceğimiz kura ile örneğin yüzde 10’una yıllık bir defaya mahsus olmak üzere yardım çekilişi düşünüyoruz. Dolayısıyla bu bin lira olur, 500 lira olur kaynağımıza göre onun miktarını belirleyip öğrencilerimize böyle bir yardım yapmak istiyoruz. Bunu paydaşlarımızla görüşeceğiz, bunun kaynağını Kütahya’daki diğer hayırsever kuruluşlarımız ve STK’larımızın da üstlenmesi gerekiyor. Sizden bir istirhamımız var. Gelin bu şehrin geleceğine yön verelim, katkıda bulunalım. İnanırsak başarırız ama önce inanmamız lazım. Bunun Kütahya’ya ne faydası var veya size ne zararı olacak derseniz, size hiçbir zararı yok. Yapacağınız bir şey, sadece 31 Aralık tarihine kadar nüfus müdürlüğümüze gelip, ben birinci adresimi Kütahya’daki bulunduğum yer olarak göstermek istiyorum diyeceksiniz ikametgahınızı buraya taşıyacaksınız.”

“Kütahya’nın gelişiminde imzanız olsun”

Projeyi oldukça anlamlı bulduğunu ifade eden Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal da tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında, projeye destek  verdi  Rektör Uysal şunları söyledi: “Sizin katkılarınızla hem Kütahya’mız hem üniversitemiz zenginleşecek, refaha kavuşacak. Buna inandığımız için hem belediyemiz hem de bizler, sizler odaklı bir idare anlayışı benimsedik ve yaptıklarımız da bunu göstermektedir. İnsanın yaşadığı yer, ekmeğini yediği, suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği yer, bazen olur ki doğduğu yerden daha kıymetli olur. Kütahya’ya geldiniz, ömrünüzün en güzel yılları burada geçiyor, en güzel ve en kalıcı hatıralar burada olacak. Onun için gelin hep beraber Kütahya’mıza kalıcı şeyler bırakalım, güzellik bırakalım, refah bırakalım, hizmet bırakalım. Bu da sadece belediyenin, üniversite idarecilerinin ve diğer kurumlarımızın çaba ve gayretiyle olmuyor, hep beraber olacak. Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa, hem Kütahya’mız hem de ülkemiz çok daha güzele gidecek. Sizleri dinliyoruz, öğrencilerimizin problemlerini konuşuyoruz. Kütahya’nın merkezine öğrenci yerleşmiş durumda, Kütahya’yı Kütahya yapacak sizlersiniz. Gelin hep beraber Kütahya’yı hak ettiği Kütahya yapalım. Sanatın, kültürün, bilimin merkezi yapalım ve burada sizin de eseriniz, sizin de imzanız olsun.”

Toplantı sonunda programa katılan üniversitelerin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanları, Kent Konseyi Başkanı ve Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı ve öğrenci topluluk başkanları Başkan Işık’la istişarede bulunup dilek ve temennilerini ilettiler.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...