Başkan Alim Işık, karla gelen eleştirilere cevap verdi
Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, basın mensuplarına 9 aylık çalışmalarını değerlendirdiği toplantıda, yoğun kar yağışıyla birlikte belediyeleri hakkında özellikle sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilere cevap verdi. Başkan Işık, belediye çalışmalarıyla ilgili haksız eleştiriler olduğunu kaydederek, “Belediye uyuyor mu? diyorlar. Hayır, belediye uyumuyor. Kütahya Belediyesi çalışıyor, siz isteseniz de istemeseniz de bu şehir yıldız olmaya devam edecek” ifadesini kullandı.
373 defa okunmuş - 07 Ocak 2020 - Salı 12:54

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, yerel basın mensuplarına 9 aylık çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Işık yoğun kar yağışıyla birlikte özellikle sosyal medya üzerinden kendilerine yapılan haksız eleştirilere de tepki gösterirken, eleştirilere şöyle cevap verdi: “Belediye uyuyor mu?” diyorlar. Hayır, belediye uyumuyor. Gece saat 2’den beri belediyenin tüm çalışanları sahalarda. Vicdansızlar, merhametsizler bu çalışan insanların hakkını yemeye ne hakkınız var?

“İsteseniz de istemeseniz de Kütahya Belediyesi yıldız olmaya devam edecek.”

5 yıl önce yazdığı yazıyı kopyalayıp buraya yazarak belediye sınıfta kaldı deme cüretini gösteren, insanlık dışı davranış gösterenlere buradan seslenmek istiyorum; Bu şehir hepimizin, bu şehirde siz isteseniz de istemeseniz de Kütahya Belediyesi yıldız olmaya devam edecek. Onları hep şaşırtmaya devam edecek. Ayıp oluyor, sosyal medyada başka yazacak bir şeyleri olmayanlar sabah hemen onu paylaşıyorlar.

“Belediye çalışanları gece gündüz demeden, bu ayazda, bu soğukta hizmet ediyor, teşekkür edin be kardeşim.”

Nerede hangi yolumuz açılmamış? Hangi vatandaşımız yolda kalmış? Bu belediye çalışanları gece gündüz demeden, bu ayazda, bu soğukta hizmet ediyor, teşekkür edin be kardeşim. Sevmiyorsanız da sayacaksınız. Bu belediye, çalışanlarıyla, idarecileriyle, halkıyla beraber bir bütün. Kütahyalı hemşehrilerim, bizim ne yaptığımızı çok iyi biliyor ama birkaç tane hortumu kesilmiş, eskiden belediyede alo dediğinde işi görülüp de bugüne kadar belediyenin kapısından içeri girmemiş insanların sözüyle Kütahya Belediyesi yönetilmeyecek. Bunu herkes net olarak bilmeli. Dolayısıyla şehrimize hep beraber sahip çıkacağız. Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Hangi şartlarda belediyeyi nasıl yöneteceğimizi çok iyi biliyoruz, çünkü biz bir ekibiz.”

“2020, özellikle arzu etiğimiz birçok projeyi Kütahya’mıza kazandıracağımız bir yıl olacak”

Başkan Işık, Belediye Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıda ilk önce belediye bütçesi ile ilgili bilgiler paylaştı. Işık, “Kütahya Belediyesi olarak ilk defa denk bütçe gerçekleştirdik. Yüzde 90’a yakın gelir tahsili ile 367 milyon gelir elde edildi. Buna karşılık 352 milyon lira giderimiz oldu. 2020 yılı için ise 510 milyon liralık bütçe ile daha iyi hizmet edeceğiz. Denk bütçe ile daha büyük ve daha güzel hizmetler yapacağız. 2020, özellikle arzu etiğimiz birçok projeyi Kütahya’mıza kazandıracağımız bir yıl olacak” dedi.

“Göreve geldiğimizde 5 temel sorun vardı ve bunları tek tek çözmeye başladık.”

Konuşmasının devamında, göreve geldiklerinde Kütahya’nın 5 temel sorunu olduğunu ve bunları tek tek çözmeye başladıklarını kaydeden Başkan Işık, temel sorunları ve çözüm noktasında gerçekleştirdiklerini şöyle anlattı:

“Yaklaşık 630 milyon lira borç stokumuzun bugüne kadar yaklaşık 180 milyon lirasını ödedik.”

“Göreve geldiğimizde çöp sorunumuz vardı. Kütahya’mızın çöpünü belediye bünyemize aldığımız personelimizle toplamaya başladık ve bu sorunu kökünden çözdük. 1453 konutları sorunumuz vardı. Kentsel dönüşümle birlikte bu sorunu büyük ölçüde çözdük. Yaklaşık 900 konutu hak sahiplerine sahiplendirdik. Kalanları da ihale usulü ile Kütahyalı vatandaşlarımıza vereceğiz. Yaklaşık 630 milyon lira borç stokumuzun bugüne kadar yaklaşık 180 milyon lirasını ödedik. Bunu yaparken hizmet kalitemizde de taviz vermedik.

“Açık kapı belediyecilik uygulamamızla 200 bine yakın vatandaşımızı belediyemizde ağırladık.”

Göreve geldiğimizden bugüne kadar Kütahya’mızda birçok ilki yaşadık. Söz verdiğimiz projelerden 30’unu gerçekleştirdik. Bin 300 ihtiyaç sahibi ailemize Hilal Kart ile yardım ediyoruz. Buna devam edeceğiz. 200 bine yakın vatandaşımızı açık kapı belediyecilik uygulamamızla belediyemizde ağırladık. İkamet Kart projemizle yaklaşık 8 bin üniversite öğrencimiz ikametlerini Kütahya’ya aldırdılar. Böylelikle Kütahya nüfusumuz 250 binin üzerinde olan iller kategorisine yükselecek. Orta büyüklükte bir şehir olarak merkezi hükümetten alacağımız gelirlerde artış olacak. Göreve geldiğimizde Kütahyaspor’umuzun konusu vardı. Başta Belediye Kütahyaspor’umuz olmak üzere, belediyemiz bünyesindeki ve diğer amatör sporlara destek verdik, vermeye devam edeceğiz. Dönemimizde inşallah Belediye Kütahyaspor’umuzu Türkiye’de konuşulur hale getireceğiz.”

“Belediyemizde her şeyi şeffaf bir şekilde yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı herkesle paylaşıyoruz.”

Yapılan çalışmaların tamamının şeffaf ve denetlenebilir olduğuna da dikkat çeken Işık, şöyle devam etti: “Belediyemizde her şeyi şeffaf bir şekilde yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı herkesle paylaşıyoruz. Meclis toplantılarımız, imar uygulamalarımız, ihalelerimiz ve diğer birçok çalışmamızı isteyen herkes görüp izleyebiliyor.

Kütahya’mızın tanıtımı noktasında kent merkezi ve diğer illerde düzenlenen festival, fuar gibi etkinliklere katılıp, tanıtımını yapıyoruz.

Kütahya’nın büyük sıkıntılarından olan metruk evlerle ilgili sorunu, evlerin rölevelerini ve projelerini hazırlayarak anıtlar kurulu kararıyla, yıkılmak üzere olan evlerin yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmamızı devam ettireceğiz.

“Cami tuvaletlerinin temizliğini belediyemizce yapıp ücretsiz hale getireceğiz.”

Camilerimizde temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cami tuvaletlerinin temizliğini belediyemizce yapıp ücretsiz hale getireceğiz. Temizliği yapılmayan, pis duran tuvaletlerin Kütahya’mıza yakışmadığını düşünüyoruz.”

“Yoncalı ve Ilıca’da arsalar yatırımcılara hazır. Yoncalı’yı spor ve sağlık turizmi merkezi haline getirmek istiyoruz.”

Açıklamalarının devamında, Yoncalı ve Ilıca’da belediye bünyesine dahil edilen parsellerin yatırımcılara açık olduğunu hatırlatan Başkan Işık, “Yoncalı’da 10 dekarlık alanı belediyemize kazandırdık. Bu parsellere yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yardımcı olunacak. Yoncalı’yı spor ve sağlık turizmi merkezi haline getirmek istiyoruz. Ilıca’da da 12 dekarlık alan Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve 5 yıldızlı otel alanı için hazır hale getirildi. Buralara yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımız parsel, alan arayışıyla uğraşmadan yatırımlarını yapabilecekler.” dedi.

Belediye Başkanı Alim Işık, konuşmasının sonunda Kütahya’ya daha çok hizmet etmek için herkesin yoğun çaba sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...